Tandem gotuje w Kortowie

Nadziewany kotlet wieprzowy, dorsz z masłem ziołowym i pieczeń wieprzowa w sosie majerankowym. Takie potrawy gotują w studenckiej stołówce Kuźnia Smaków kucharze z Halle (Niemcy).

Od 18 do 20 marca trwa w Kortowie druga edycja Akcji Tandem. Tandem to współpraca pomiędzy Fundacją Żak a Studentenwerk (niemiecki odpowiednik ŻAKA) Halle. Zakłada m.in. przyjazd kucharzy z Halle, którzy przez kilka dni gotują typowo niemieckie potrawy w stołówce akademickiej Kuźnia Smaków w Kortowie oraz wyjazd naszych kucharzy do Halle.

- W tegorocznej edycji Tandemu przyjechało do nas sześcioro gości z Halle – 2 kucharzy, dyrektor Studentenwerk Halle, przedstawiciel tamtejszego Uniwersytetu im. Marcina Lutra oraz szef marketingu. Natomiast nasi kucharze będą gotować dla studentów i pracowników uniwersytetu w Halle od 31 marca do 2 kwietnia. Kucharze z Halle przygotują typowo niemiecki potrawy, a my w Halle pokażemy nasze pierogi, które cieszą się tam wielkim uznaniem, oraz bigos. Oprócz gotowania, wymieniamy się także z partnerami z Niemiec doświadczeniem. Na przykład wprowadziliśmy kilka usprawniających pomysłów do naszej kuchni, korzystając z rad partnerów z Halle – wyjaśnia Andrzej Makowski, odpowiedzialny za marketing w Fundacji ŻAK.

Pierwszego dnia akcji, 18 marca, niemieccy kucharze przygotowali sto porcji filetów z dorsza, surówki i zupy cebulowej.

– Pochodzę z Halle, miasta leżącego nad rzeką (Saale – przyp. red.), ryby jadamy tam często. To nasza tradycyjna potrawa – wyjaśnia Kai, jeden z kucharzy.

Niemieccy goście zgodnie twierdzą, że ciekawe jest dla nich szukanie wspólnych punktów zaczepienia w pracy w kuchni kortowskiej stołówki. Menu się różni, różne są też techniki przygotowania potraw, a także różne wyposażenie kuchni. Kuchnia Studentenwerk w Halle 2 lata temu została zmodernizowana i wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia, przede wszystkim elektryczne. Bardzo smakują im polski pierogi i kotlet devolaj z piersi kurczaka ze szpinakiem.

mah

Pierwsza edycja Akcji Tandem odbyła się w 2008 r. Inicjatorem porozumienia pomiędzy Fundacją ŻAK a Studentenwerk w Halle ze strony polskiej był dr inż. Wiesław Jastrzębski, natomiast ze strony niemieckiej dr Volkmar Thom. Natomiast porozumienie pomiędzy naszą uczelnią a Uniwersytetem im. Marcina Lutra w Halle zostało zawarte znacznie wcześniej, bo już w 2004 r.

FILM

w kategorii