Szpital z nagrodami i nowym sprzętem

Już niebawem Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie jedynym ośrodkiem w Polsce, który w jednym miejscu bada, diagnozuje i leczy kompleksowo pacjentów z zaburzeniami dróg oddechowych.

Szpital Uniwersytecki jest przygotowany do tego, aby nie tylko badać kompleksowo pacjentów z zaburzeniami dróg oddechowych , ale także na miejscu ich leczyć.

- Jestem przekonany, że będziemy jedynym ośrodkiem, który to wszystko robi w jednym miejscu. W większości ośrodków w kraju i zagranicą albo się tylko leczy operacyjnie, albo tylko bada – przekonuje prof. Andrzej Kukwa, kierownik Katedry Otolaryngologii oraz Chorób Głowy i Szyi.

Szpital zakończył właśnie realizację projektu unijnego  „Zakup nowoczesnych urządzeń do prowadzenia pomiarów w obrębie twarzoczaszki wraz z rekonstrukcją jej szkieletu". Inwestycja kosztowała 3 mln zł. Dofinansowanie z UE wyniosło 2,5 mln zł.

- Za tę kwotę zakupiliśmy m.in. skaner do cyfrowej rekonstrukcji jamy ustnej wraz ze specjalistyczną drukarką, tomograf stożkowy do automatycznego pomiaru szkieletu twarzoczaszki i części miękkich wraz z symulacją przemieszczania masywu szczękowo-twarzowego, stację do kompleksowej diagnostyki przełykania, stację do analizy stroboskopowej oraz zestawy wysokospecjalistycznych narzędzi chirurgicznych wraz z mikroskopem – wylicza Leszek Dudziński, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Zakończenie projektu to dopiero początek.

- Zakup tych urządzeń umożliwia nam współpracę z różnymi jednostkami: przedsiębiorcami z branży medycznej oraz jednostkami prowadzącymi medyczne badania naukowe. Planujemy także zaangażować lekarskie organizacje pozarządowe. W trakcie projektu nawiązaliśmy odpowiednie porozumienia uściślające formę i zasady współpracy, w szczególności z lekarzami stomatologami (chirurgami szczękowymi i ortodontami), endoskopistami, radiologami, gastrologami i gastroenterologami – wyjaśnia dyrektor Leszek Dudziński.

Poparcie dla projektu wyrazili liczni przedsiębiorcy z branży oraz Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska.

- Realizacja tego typu projektów jest bardzo korzystna dla samorządu lekarzy i lekarzy dentystów Warmii i Mazur, ponieważ pozwala na podnoszenie kwalifikacji i zapoznanie się z najnowszymi zdobyczami technicznymi. Zdajemy sobie sprawę, że taki sprzęt ma tylko kilka jednostek naukowych w kraju. Skupienie go w jednym miejscu jest ogromnie ważne i pozwala na rozwój zawodowy naszego środowiska – mówi Marek Zabłocki, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej.

syla


Endoskop z przestrajalnym, barwnym kontrastem (ETCC), autorstwa prof. Andrzeja Kukwy, jedno z urządzeń stanowiących wyposażenie laboratorium badania dróg oddechowych otrzymał złoty medal z wyróżnieniem oraz nagrodę specjalną Stowarzyszenia Wynalazców Francji na 63. Światowych Targach „BRUSSELS INNOVA 2014" poświęconych transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego.
Endoskop będzie badać górne drogi oddechowe różną barwą świateł. Dzięki temu będzie znacznie lepiej widać patologie, a lekarze bez problemu zdiagnozują pacjenta.
To nie pierwsza nagroda prof. Kukwy zdobyta na targach w Brukseli. Rok wcześniej otrzymał złoty medal za urządzenie służące do diagnozowania drożności dróg oddechowych.


Uniwersytecki Szpital Kliniczny wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Medycznym PERŁY MEDYCYNY, podczas którego nagradzane są placówki medyczne i firmy działające na rynku medycznym świadczące usługi i oferujące produkty na wysokim poziomie. Jako jedyny uzyskał aż dwie złote statuetki: za wyróżniającą się pozycję w dziedzinie innowacyjności oraz za realizowane projekty, na co m.in. miał wpływ niniejszy projekt.
Natomiast za laboratoria badania dróg oddechowych otrzymał także II wyróżnienie w X edycji konkursu Najlepszy produkt i usługa Warmii i Mazur.

w kategorii