Z Syberii do Kortowa

Rozmowa z prorektorem Przyborowskim przy stole
Praktyczne poznawanie języka polskiego oraz rozpoznanie możliwości współpracy. To cel, który z dalekiego Nowosybirska przywiódł do Kortowa rosyjskich studentów.

W dniach 18-26 października br. na naszej uczelni przebywali goście z Uniwersytetu Technicznego w Nowosybirsku. Była to grupa 12 studentów wraz z opiekunami: Anną Gouschiną - dyrektorem Centrum Projektów i Programów Międzynarodowych i Katarzyną Łabonarską - lektorką języka polskiego. Młodzież z Rosji uczestniczyła w warsztatach kultury i języka polskiego połączonych ze specjalistycznym kursem języka polskiego dla biznesu i kariery przeprowadzonym w  Centrum Kultury i Języka Polskiego dla Cudzoziemców UWM. Rosyjscy studenci w  Olsztynie  codziennie mówili  po polsku. To najlepsza forma nauki. Dodatkowo poznawali polską kulturę i tradycje. Próbowali polskich dań - bardzo smakował im żurek i rosół,a co odważniejsi zamawiali czerninę.

Goście z Syberii zwiedzili również Świętą Lipkę, Reszel, Lidzbark Warmiński, Trójmiasto i Toruń. 25 października spotkali się z prof. Jerzym Przyborowskim, prorektorem do spraw kształcenia i studentów, z którym rozmawiali o planach nawiązania współpracy między obydwoma uniwersytetami.

mar