Święto Łyny

Akademicki Klub Płetwonurków „Skorpena” zaprasza sympatyków Łyny i wszystkich związanych z ekologią, turystyką, nurkowaniem, historią, bezpieczeństwem i na święto tej warmińskiej rzeki.

Planujemy kolejny raz dogłębne czyszczenie Łyny. Tworząc wystawę wyłowionych „skarbów", wymyślimy rzeczne opowieści. Tajemnicze przedmioty z dna rzeki wydobędą w czynie społecznym olsztyńscy płetwonurkowie oraz zawodnicy drużyny hokeja podwodnego „Szczupaki z Olsztyna".

Szefem naukowym „Święta Łyny" ponownie będzie dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM, który podzieli się w ciekawy sposób wiedzą na temat żywych skarbów mieszkających w Łynie oraz zadba, aby cenne przyrodniczo istoty wróciły do rzeki.

Podczas spaceru z Rafałem Bętkowskim z „Muzeum Nowoczesności" w Olsztynie poznamy rolę Łyny w dziejach Olsztyna, a na wycieczce z ornitologiem przyjrzymy się dzikiemu ptactwu buszującemu w szuwarach. Z paniami z Fundacji Edukacji Leśnej "Drzewice" utworzymy z uczestnikami „Święta Łyny" - "Dziką galerię" i poznamy otaczające nas rośliny.

Pracownicy z PGW Wody Polskie zabezpieczą nas w rekwizyty niezbędne do sprzątania rzeki, a także poprowadzą akcję „Aktywni Błękitni", czyli edukację i animację dla dzieci.

Najmłodszych zapraszamy na ekologiczne warsztaty, a aktywnych do minispływu wodnym kręgosłupem naszego miasta. „Święto Łyny" ma być corocznym spotkaniem mieszkańców Olsztyna przy wspólnym sprzątaniu i poznawaniu rzeki.

Zapraszamy w sobotę 4 czerwca o godzinie 16 nad Łynę do Parku Centralnego w Olsztynie 

Program „Święta Łyny 2022":

godz. 11.00 – „Historia wzdłuż Łyny" – spacer z Rafał Bętkowskim, historykiem z Muzeum Nowoczesności MOK

godz. 16.00 – 18.00 – wielkie oczyszczanie odcinka dna Łyny z nurkami „Skorpeny" i mieszkańcami Olsztyna

godz. 16.00 – 19.00 – tworzenie wystawy z rzeczy znalezionych w Łynie (animacje dla dzieci i dorosłych)

godz. 16.00 – 19.00 – „Kajakiem po Łynie" – mini spływ dla wszystkich (Splywamy.pl, WOPR)

godz. 17.00 – 18.00 – „Ptasi spacer dla dzieci nad Łyną" – warsztaty ornitologiczne dla dzieci (Fundacja „Albatros")

godz. 16.00 – 18.00 – „Jak zostać Ptasim Strażnikiem/Strażniczką" – warsztaty ornitologiczne dla dzieci (Fundacja „Albatros")

godz. 16.00 – 19.00 – „Łyna - rzeka owadów" – warsztaty entomologiczne dla wszystkich - Stanisław Czachorowski;

godz. 16.00 – 19.00 – „Aktywni Błękitni" - edukacja i animacje dla dzieci (PGW Wody Polskie)

w kategorii