Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Zmień rozmiar tekstu

Zagrajmy w niebieski 2 kwietnia, by świat w kolejne dni stał się bardziej przyjazny dla osób z autyzmem!

Zagraj w niebieski! Światowy Dzień Świadomości Autyzmu na UWM.

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.  O tym zaburzeniu mówi się coraz więcej, bo liczba ludzi nim dotkniętych wzrasta. Autyzm został oficjalnie zaliczony przez ONZ do najgroźniejszych problemów zdrowotnych świata – obok AIDS, cukrzycy, chorób wieńcowych i raka. By pomóc osobom dotkniętym tą dysfunkcją, potrzebna jest jak najwcześniejsza diagnoza oraz intensywna terapia. Potrzebna jest również życzliwość, tolerancja i zrozumienie płynące z wiedzy.

Niebieski to kolor solidarności z osobami z autyzmem. Na znak poparcia i solidarności
z osobami autystycznymi wiele państw 2 kwietnia przyłącza się do akcji „Zaświeć się
na niebiesko”
, oświetlając na błękitno ważne i znane budynki (np. Empire State Building
w Nowym Jorku,  CN Tower w Toronto, Pałac Młodzieży I Nauki w Warszawie, Spodek
w Katowicach).  Ludzie dodają niebieski do swojego dnia (ubierają się, malują paznokcie, ustawiają błękitne tapety w komórkach).

W tym roku do obchodów Dnia Świadomości Autyzmu przyłącza się UWM, którego charakterystycznym kolorem jest właśnie niebieski!

Zachęcamy i zapraszamy całą społeczność akademicką do wyrażenia swojej solidarności
z osobami z autyzmem:

·        dodajcie niebieski kolor do ubrania,

·        zapalcie błękitną lampkę,

·        propagujcie tę akcję w Internecie,

·        porozmawiajcie z innymi o autyzmie,

·        wesprzyjcie organizacje działające na rzecz osób z autyzmem.

z autyzmem!

W ramach podjętej na UWM akcji:

1.      Wystawa niezwykłych grafik komputerowych Józka Budnego – 11- letniego autysty z Olsztyna. Wystawę można będzie obejrzeć w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej.

2.      Każdy Wydział w miesiącu kwietniu odwiedzą “wędrujące roll-up’y” z faktami
i mitami o autyzmie.

3.      2 kwietnia do miasteczka akademickiego wyruszą studentki z Koła Naukowego Wolontariatu by rozmawiać ze społecznością akademicką o autyzmie, rozdając specjalnie przygotowane  informacje.

Zachęcamy do bycia w tym dniu na niebiesko!

Akcja organizowana przez Koło Naukowe Wolontariatu

przy współpracy Biura ds. Osób Niepełnosprawnych