Świąteczne delicje. Bożonarodzeniowy koncert ACK

Usłyszeć kolędę śpiewaną na prawie 200 głosów nie zdarza się często. Takiego niecodziennego przeżycia doznali goście świątecznego koncertu Akademickiego Centrum Kultury UWM.

Aula główna Centrum Konferencyjnego UWM z ledwością pomieściła sympatyków i przyjaciół zespołów zrzeszonych w Akademickim Centrum Kultury. Wszystkie miejsca siedzące były zajęte, widzowie siedzieli także na schodach i stali pod ścianami. A na scenie prawdziwy świąteczny przekładaniec. W koncercie, który stał się już tradycyjnym bożonarodzeniowym upominkiem od ACK dla społeczności akademickiej – zaprezentowały się niemal wszystkie studenckie agendy kulturalne.

Gości powitał prof. Jerzy Przyborowski- prorektor ds. kształcenia i studentów. Władze uczelni reprezentował także prof. Mirosław Gornowicz, prorektor ds. ekonomicznych i rozwoju. Obecni byli dziekani uniwersyteckich wydziałów, władze Stowarzyszenia Absolwentów UWM, przedstawiciele władz miasta.

- Kolejny raz spotykamy się na wyjątkowym koncercie. Składam podziękowania wszystkim artystom za dostarczanie nam tylu wzruszeń, za pracę na rzecz Uniwersytetu. Jesteście ludźmi pełnymi pasji i z wieloma zainteresowaniami – mówił prof. J. Przyborowski.

W prawie dwugodzinnym koncercie wystąpiły Chór im. prof. W. Wawrzyczka, Akademicka Orkiestra Dęta, Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo", Zespół Sygnalistów Myśliwskich "Artemis" i Grupa Artystyczna "Kloszart".

Tym razem organizatorzy odstąpili od dotychczasowej formuły bożonarodzeniowego koncertu. Zamiast tradycyjnych kolęd i pastorałek widzowie usłyszeli popularne świąteczne melodie oraz utwory mniej znane – „Wawrzyczki’ zaś zaśpiewały jeden z utworów w języku łacińskim.

Wiele braw zebrała Akademicka Orkiestra Dęta, której muzycy udowodnili, że znakomicie czują się zarówno w poważniejszym repertuarze, jak i w szlagierach muzyki filmowej. Widzowie usłyszeli w ich wykonaniu m.in. „Most na rzece Kwai” oraz piosenkę z filmu „Król Lew”.

ACK pochwaliło się nie tylko swoimi najbardziej znanymi kulturalnymi wizytówkami. Na scenie pojawili się bowiem przedstawiciele nie kojarzonych z występami estradowymi agend - Yacht Klubu UWM, Akademickiego Klubu Miłośników Fantastyki "Olifant", Ligi Szuwarowej, Uniwersyteckiej Drużyny Quidditcha "HoneyBadgers", Akademickiego Klubu Turystycznego i Studenckiej Grupy Motocyklowej "Tabun". Przedstawiali działalność swych klubów, opowiadali o sukcesach, zachęcali do członkostwa.

Specjalną misję pełnili motocykliści z klubu „Tabun”. Przebrani za Mikołaje kwestowali na rzecz swego klubowego kolegi zmagającego się z chorobą onkologiczną. Uczestnicy koncertu kupując świąteczne pierniczki, specjalnie przygotowane przez członków wszystkich agend ACK, wrzucali do puszek datki na leczenie chorego motocyklisty. W tegorocznej kweście udało się zebrać ok 2 tys. zł.

W wielkim finale na scenie kolędy zaśpiewali wszyscy występujący w koncercie artyści. Do wspólnego śpiewania dołączyli widzowie, nagradzając swoich ulubieńców gromkimi brawami.

Koncertowi towarzyszyła w foyer wystawa fotograficzna przygotowana przez Studencką Agencję Fotograficzną "Jamnik".

mah