Sukces żeglarzy AZS UWM w Pucharze Świata

Zmień rozmiar tekstu

Tomasz Januszewski i Jacek Nowak - żeglarze AZS UWM zostali zwycięzcami rozegranych w Abu Dhabi finałowych Regat o Puchar Świata w olimpijskiej klasie „49-er”.

W finałowych zawodach rywalizowali ze sobą przedstawiciele wszystkich klas olimpijskich, łącznie 270 zawodników z 38 krajów. Tomasz Januszewski i Jacek Nowak znaleźli się w elitarnej grupie 21 zawodników w swojej klasie zaproszonych do rywalizacji. Zawody w Abu Dhabi – stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich - rozgrywane pod koniec listopada są szczególne ze względu na ograniczoną liczbę uczestników. Zaproszenia na nie otrzymali bowiem tylko najlepsi zawodnicy z 6 pozostałych imprez cyklu pucharu świata w: chińskim Qingdao (październik 2013), australijskim Melbourne (grudzień 2013), amerykańskim Miami (luty 2014), Majorce (marzec 2014) oraz francuskim Hyeres (kwiecień 2014).

Od pierwszego dnia zawodów nasi zawodnicy spisywali się bardzo dobrze wygrywając dwa wyścigi, a w następnym zajmując 15. miejsce. Drugiego dnia Januszewski i Nowak wygrali bardzo ważny wyścig nr 6, dzięki któremu utrzymali pozycję liderów. Trzeciego dnia nasi zawodnicy płynęli równo zajmując pozycje 4., 13., 8. Finałowy wyścig ukończyli na 5. miejscu, dzięki czemu triumfowali w całych zawodach.

- Byliśmy pewni swoich możliwości, ale dotychczasowe wyniki nie dawały nam tego, co chcieliśmy, rósł w nas głód zwycięstwa. Podczas regat osiągnęliśmy to, co założyliśmy. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Czujemy się świetnie ponieważ jest to koniec sezonu. Te zawody były dla nas najważniejsze. Wspaniale było tu być i wygrać wśród najlepszych - powiedzieli po zawodach.

Po 3. miejscu w prestiżowych zawodach Kieler Woche w Niemczech jest to największy sukces naszych zawodników. Ich głównym zadaniem będzie teraz wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej na Igrzyska w Rio de Janeiro.

Srebrny medal finału Pucharu Świata w Abu Dhabi wywalczyli Hiszpanie Carlos Paz i Paz Blanco, a brązowy - Brytyjczycy John Pink i Stuart Bithell.

Kortowiacy, poza nagrodą w postaci 10000 USD, uzyskali w Abu Dhabi również ciekawe pseudonimy. Dzięki wyrazistym koszulkom słynnych super bohaterów Tomek z Jackiem to odtąd Kapitan Ameryka i Superman.

Wyczyn naszych zawodników można obejrzeć na You Tube :  Abu Dhabi Superheros - The Movie

Tomasz Januszewski napisał pracę magisterką w Katedrze Geodezji Satelitarnej i Nawigacji na temat możliwości nowoczesnych technik satelitarnego pozycjonowania w procesie diagnostyki treningu sportowego w klasie olimpijskiej 49er i był studentem angielskiej specjalności Geodesy and Satellite Navigation, prowadzonej jako pierwszej specjalności w języku angielskim na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Fot. Przegląd Sportowy

mr, lek