Sukces projektowy studenta UWM

Wóz wsparcia bezpośredniego Mateusza Rynkiewicza
Mateusz Rynkiewicz tegoroczny absolwent mechaniki i budowy maszyn na WNT wygrał ogólnopolski konkurs projektowy SOLIDWORKS „Projektanci do wozu”.

„Projektanci do wozu!” Tak nazywał się konkurs dla wszystkich projektantów, designerów, konstruktorów wizjonerów i artystów zainteresowanych rozwojem polskiej myśli technicznej i szkoły projektowej. Celem konkursu było opracowanie koncepcji wozu wsparcia bezpośredniego wojsk lądowych, który może zostać wprowadzony na stan Wojska Polskiego do roku 2025. Konkurs obejmował pojazdy kołowe lub gąsienicowe wspierające piechotę i podstawowe transportery kołowe klasy Rosomak oraz czołgi PT-91 „Twardy” / T-72M i Leopard 2 A4/A5 o masie do ok. 35 ton. Prace przygotowane za pomocą oprogramowania SOLIDWORKS należało nadsyłać jako rysunki artystyczne, szkice techniczne oraz projekty 3D. Oceniali je gen. bryg. prof. dr hab. Janusz Kręcikij i przedstawiciel firmy DPS Software.

Mateusz Rynkiewicz tegoroczny absolwent specjalności inżynierskie zastosowanie komputerów w budowie maszyn na kierunku mechaniki i budowa maszyn na WNT zajął w tym konkursie pierwsze miejsce. Konkurs został rozstrzygnięty 26 października 2016 r. Tego samego dnia Mateusz obronił pracę magisterską.

- Wystartowałem w tym konkursie, żeby podnieść swoje umiejętności i sprawdzić się. A poza tym interesuję się sprzętem militarnym. Przygotowanie koncepcji wozu zajęło mi 2 miesiące. Bardzo się cieszę z tego sukcesu – zapewnia Mateusz.

Wysoki poziom umiejętności zastosowania programu SolidWorks Mateusz Rynkiewicz opanował na studiach studiując takie przedmioty, jak: komputerowe systemy analizy inżynierskiej, projektowanie zintegrowane oraz komputerowe modelowanie konstrukcji. Prowadzi je dr inż. Jerzy Domański z Katedry Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn. To nie pierwszy sukces w tym konkursie studentów dr. Domańskiego. Jego student Emil Przemielewski w 2006 r. – zajął czwarte miejsce, w 2007 r. - pierwsze miejsce zajął Tomasz Nalborski, w 2010 r. - trzecie miejsce - Łukasz Cieszyński. Bartosz Rose w konkursie Solid w 2012 r. był 4., a w 2013 – 1. Dla Mateusza Rynkiewicza tegoroczne zwycięstwo nie było debiutem w tej rywalizacji. Pierwszy raz startował w 2014 r. Zajął wtedy 3. miejsce. Zaprojektował wówczas efektowną barkę turystyczną. Jego kolega ze studiów Tomasz Zimorski w edycji 2014 r. zdobył wyróżnienie. W ubiegłym roku zmieścił się w pierwszej 10.

Mateusz oprócz projektowania interesuje się również muzyką. Gra na gitarze.

Obecnie pracuje w biurze projektowo-konstrukcyjnym w Olsztynie.

- Umiejętności i wiedza zdobyta na studiach bardzo mi się w tej pracy przydają – podkreśla Mateusz.

lek

czytaj/ też: http://www.uwm.edu.pl/egazeta/projektuje-modele-swoja-przyszlosc

 

w kategorii