Studentki z Instytutu Sztuki UWM z prestiżową nagrodą

Studentki Wydziału Sztuki wyróżnione w konkursie Music & Stars Awards 2022
Duet fortepianowy Klaudia Laskowska i Evelina Voloskova otrzymały drugą nagrodę - Silver Star w międzynarodowym konkursie Music & Stars Awards 2022.

Za przygotowanie artystyczne duetu wyróżniona została również dr Agnieszka Panasiuk. Wykładowczyni Wydziału Sztuki przyznaje, że radość z nagrody jest ogromna.

- Niesamowicie się z tego sukcesu cieszę. Jest on tym większy, że dziewczyny studiują edukację artystyczną, a nie jest to kierunek stricte instrumentalny. Fortepian jest tylko jednym z wielu przedmiotów w siatce godzin. Warto też dodać, że dziewczyny poświęcają na grę na cztery ręce bardzo dużo czasu, bardzo się w to zaangażowały. Moim zdaniem ta nagroda bardzo im się należy. Tak jak powiedziałam – nie jest to ich główny przedmiot, a pomimo to udało im się przygotować świetny program. Jestem z nich bardzo dumna. Myślę, że jest to bardzo ważna nagroda dla Instytutu Muzyki. To dowód na to, że nasza młodzież ma wiele do zaoferowania. Mam nadzieję, że ten sukces zainspiruje innych – mówi dr Panasiuk.

Klaudia i Evelina zgodnie z wymogami konkursu, który odbywał się on-line, nagrały dwa kontrastujące stylistycznie utwory. Były to: Fiesta Mariachi Williama Gillocka oraz Mambo Christophera Nortona. Wcześniej prezentowały je przed żywą publicznością podczas wernisażu Linie czasu. Kołakowska, Uchman, Szyszlak, który w maju odbył się w Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia.

Evelina Voloskova, która właśnie ukończyła drugi rok studiów I stopnia na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej przyznała, że początkowo podchodziły do propozycji wysłania utworów na konkurs dość sceptycznie. Druga nagroda tym bardziej jest dla nich wielkim zaskoczeniem, ale także motywacją do dalszej pracy.

- Ani ja, ani Klaudia zupełnie się tej nagrody nie spodziewałyśmy. Wysłałyśmy swoje nagrania tylko po to, żeby wziąć udział w tym konkursie.  Pewnego dnia wstałam rano, zobaczyłam jakieś podziękowania, gratulacje i okazało się, że zostałyśmy nagrodzone. Zupełnie nie wiedziałam, co mam z tą informacją zrobić. Ta nagroda dodała mi skrzydeł, żeby dalej ćwiczyć, grać i podążać muzyczną drogą. Grałam na fortepianie od dziecka, ale w pewnym momencie jakoś to zaprzestałam. Potem przyszłam na Wydział Sztuki UWM i pani doktor Agnieszka Panasiuk powiedziała mi, że mam potencjał i zachęcała mnie do pracy. Chciałabym jej bardzo podziękować – wielki ukłon dla niej! - powiedziała Evelina Voloskova.

Warto dodać, że duet zdobył także wyróżnienie podczas 58. Estrady Studenckiej Instytutu Muzyki UWM, która odbyła się w czerwcu 2022. W przyszłym roku akademickim studentki zamierzają kontynuować grę w duecie i poszerzać swój repertuar. W planach są także koncerty  i być może udział w kolejnych konkursach.

mw