Student EXPO UWM: dzień pełen szans

Student EXPO UWM 2022
Wtorek 8 listopada był dniem rozmów o możliwościach, jakie czekają na studentów naszej uczelni na UWM i w Olsztynie. Student EXPO UWM to pierwsze takie wydarzenie w historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, które miało charakter „wewnętrznego dnia otwartego”.

Na zaproszenie Rady Uczelnianej Samorządu Studentów UWM w Bibliotece Uniwersyteckiej pojawiło się około 80 stanowisk. Dyżurowali przy nich przedstawiciele kół naukowych, agend kulturalnych i różnych jednostek Uniwersytetu. Nie zabrakło także współpracujących z naszą uczelnią pracodawców i instytucji. Dla studentów, szczególnie tych, którzy dopiero zaczynają swoją akademicką przygodę, była to okazja, by lepiej zapoznać się z bogatą ofertą naszego Uniwersytetu. Tym razem nie przedstawiano jednak konkretnych kierunków studiów, ale rozmawiano o szansach na rozwój osobisty, na dobrą zabawę, nawiązywanie relacji i budowanie doświadczenia zawodowego, które pojawiają się już po wyborze studiów.

Pomysł na zorganizowanie tego typu wydarzenia kiełkował od jakiegoś czasu, ale ostateczna decyzja, by podjąć wyzwanie, zapadła na początku października. Idea wzięła się z potrzeby wsparcia inicjatyw studenckich, na których – zdaniem przedstawicieli samorządu – negatywnie odbiła się pandemia.

Piotr Wałejko, przewodniczący RUSS i inicjator Student UWM EXPO 2022, przyznał, że ostatnie tygodnie były wręcz szalonym czasem dla osób przygotowujących akcję w bibliotece. – Martwiliśmy się, że daliśmy wystawcom za mało czasu na zgłoszenia, dlatego sądziliśmy, że będziemy przygotowywać około 30 stoisk. Licznik stanął na 80 – mówił Piotr Wałejko.

Wtorkowe wydarzenie to dla niego jedna z ostatnich aktywności w roli przewodniczącego RUSS, swoista pamiątka, którą po sobie zostawia koleżankom i kolegom z samorządu. Sądząc po opiniach osób, które brały udział w wydarzeniu, powinna być kontynuowana.

Uważam, że to świetna inicjatywa i żałuję, że nie było takiego wydarzenia, kiedy sama byłam studentką – mówiła spotkana w bibliotece Milena Głażewska, doktorantka językoznawstwa. Jako była przewodnicząca Studenckiego Naukowego Koła Językoznawców zwróciła uwagę na wartość, jaką Student EXPO może stanowić właśnie dla tego typu grup. Jej zdaniem to okazja, by się poznać i pomyśleć o wspólnych projektach. – Myślę, że współpraca między różnymi kołami otwiera zupełnie nowe drogi – podkreślała.

Studenci podkreślali, że wydarzenie dało im ogląd tego, co się dzieje na UWM. Wielu z nich podkreślało, że ma świadomość, że studiowanie nie może ograniczać się do uczestniczenia w zajęciach. Z ciekawością podchodzili m.in. do stanowisk przedstawicieli agend kulturalnych.

Porozmawiać można było nie tylko z młodzieżą, która w nich działa, ale i z instruktorami oraz opiekunami. Nie zabrakło też naszych uniwersyteckich sportowców i trenerów.

Zadowolenia z podjętej przez studentów inicjatywy nie krył też prof. Sławomir Przybyliński. – Jestem pod ogromnym wrażeniem i chciałbym bardzo pogratulować samorządowi studenckiemu – mówił w czasie spotkania w bibliotece prorektor ds. studenckich.

Jak podkreślał prof. Przybyliński, takie wydarzenie ma szczególne znaczenie w kontekście upowszechniania kultury studenckiej i zachęcania młodych ludzi do angażowania się w działalność kół naukowych. Tych, jak zaznaczył prorektor, na Uniwersytecie jest około 300.

Uniwersytet kołami naukowymi stoi. Ważne jest, by studentki i studenci do nich dołączali – mówił prof. Przybyliński. Jego zdaniem akcja Student EXPO UWM jest doskonałą okazją, by dowiedzieć się więcej o tym, co na co dzień dzieje się w Kortowie. –  To świetna uczelnia, dająca bardzo duże możliwości, tylko trzeba z nich korzystać. Nie wszyscy to jednak widzą, nie wszyscy wiedzą, nie wszyscy wchodzą na odpowiednie strony, żeby obserwować wydarzenia.

Jak podkreślał profesor Przybyliński, studenckie życie to coś więcej niż wykłady i ćwiczenia.

Studiowanie i nauka na Uniwersytecie jest bardzo ważna, ale poza zajęciami jest jeszcze życie codzienne. Chcielibyśmy, żeby studentki i studenci byli w Kortowie i korzystali z dobrodziejstw, które daje im nasz Uniwersytet. A oferuje im bardzo dużo – mówił prorektor UWM.

Dla pierwszorocznych studentów ważne mogło być spotkanie m.in. z przedstawicielami biur i jednostek, które na co dzień pracują z myślą o tym, by żaków otoczyć wsparciem i dać im szansę rozwoju. Do swoich stanowisk zapraszali więc m.in. przedstawiciele Centrum Badań i Projektów, organizatorzy Letniej Szkoły Innowacji, pracownicy Biura ds. studenckich i Biura ds. współpracy międzynarodowej czy Uniwersyteckie Centrum Wsparcia. Nie zabrakło też, rzecz jasna, zespołu reprezentującego media uniwersyteckie, który nie tylko pracował nad relacją z wydarzenia, ale też zapraszał studentów, by te media chcieli współtworzyć.

Ale nie tylko o możliwościach Uniwersytetu dowiadywali się w bibliotece studenci. Była to okazja także do tego, by poznać potencjalnych pracodawców (w Student EXPO UWM brali udział przedstawiciele m.in. ATL, Citi, LG, Sail Show, Thale, Transcom oraz policji) lub podpytać o szanse na uzyskanie środków np. na rozpoczęcie własnej działalności dzięki funduszom europejskim. Sporym zainteresowaniem cieszyło się też stanowisko Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, co świadczyć może o tym, że studenci UWM mają w sobie gotowość do pomocy innym.

Czy za rok znów spotkamy się na Student EXPO UWM? Wiele na to wskazuje.

To świetny pomysł i mam nadzieję, że będzie on w przyszłości kontynuowany – mówił podczas spotkania w bibliotece prof. Sławomir Przybyliński, prorektor UWM ds. studenckich.

Daria Bruszewska-Przytuła

O Student EXPO UWM można posłuchać też na stronie Radia UWM FM.