Studenci zakończyli remont i planują następne

Zmień rozmiar tekstu

studenci budownictwa remontują dom samotnej matki z dzieckiem
Studenci budownictwa w wakacje nie odpoczywali. Właśnie zakończyli remont domu samotnej matki z dzieckiem, który rozpoczęli na początku lipca.

W tym roku po raz pierwszy studenci z Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM włączyli się do międzynarodowej akcji Workcamp.

- Głównym jej założeniem jest remont placówek użyteczności publicznej, np. domów dziecka, czy domów samotnej matki, na które nie ma funduszy. My te fundusze zbieramy, pozyskujemy materiały budowlane od sponsorów, a studenci całkowicie za darmo wykonują remont. Podniesie to ich kwalifikacje zawodowe i przygotuje do wejścia na rynek pracy – wyjaśnia dr inż. Piotr Kosiński z Instytutu Budownictwa, przewodniczący Koła Młodych PZIiTB.

Przygotowania do akcji trwały pół roku. Wzięły w nich udział w większości osoby skupione w Kole Młodych Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, ale nie tylko. W Olsztynie koło związku działa już od wielu lat. Obecnie zrzesza około 30 członków, którym udało się pozyskać na WorkCamp wielu sponsorów oraz materiały budowlane. Akcja zyskała także poparcie prof. Ryszarda Góreckiego - rektora UWM oraz Piotra Grzymowicza - prezydenta Olsztyna. Po wielu rozmowach, a także konsultacjach z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie studenci postanowili wyremontować placówkę, która najbardziej potrzebuje wsparcia. Wybrali Ośrodek Wsparcia dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży przy ulicy Jagiełły 5 w Olsztynie.

- Na początku przygotowaliśmy pod okiem prowadzących całą dokumentację, m.in. wyliczenia kosztorysowe i projekty, które zostały zatwierdzone przez osoby z uprawnieniami. W pozyskaniu sponsorów pomógł nam prodziekan dr inż. Jacek Zabielski, który skontaktował nas z odpowiednimi ludźmi – mówi Jakub Laskowski, wiceprzewodniczący działającego przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim Koła Młodych PZIiTB.

Koszt remontu bez tzw. „robocizny" wyniósł ponad 20 tys. zł. W zakres prac weszły: wymiana podłóg, elektryki, wyrównanie i malowanie ścian oraz sufitów.

- Jesteśmy zadowoleni, że udało nam się zakończyć prace budowlane. Między innymi wymieniliśmy wykładzinę, wyrównaliśmy i pomalowaliśmy ściany. Harmonogramy budowlane mają to do siebie, że rzadko kiedy się spełniają, dlatego remont przedłużył się o kilka dni. Na etapie remontu pojawiły się prace, których nie przewidzieliśmy, tj. montowanie podwieszanych sufitów. Wspólnymi siłami i przy dużym wsparciu pracowników ośrodka oraz UWM mogliśmy zakończyć remont - dodaje dr inż. Piotr Kosiński

Większości studentów pierwszy raz miała styczność z tak poważnym remontem.

- To świetny projekt, który integruje zarówno studentów, jak i pracowników UWM. Pomagamy osobom potrzebującym i sami uczymy się bardzo wielu rzeczy z zakresu budownictwa. Chociaż dla większości z nas był to pierwszy tak duży remont, to myślę że całkiem dobrze sobie poradziliśmy – mówi Arkadiusz Rosiński, koordynator projektu Workcamp, student IV roku budownictwa.

Zadowolona z efektów pracy studentów i pracowników UWM jest Alicja Roszkowska, kierownik Ośrodka Wsparcia dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży.

- Projekt ten znaczy dla nas bardzo dużo. Odnowienie wszystkich pokojów naszych mieszkanek wymaga dużych środków finansowych i jeszcze więcej pracy. Cieszę się, ze projekt zrealizowali studenci, ponieważ dla mnie współpraca z młodymi ludźmi jest bardzo cenna - nie kryje zadowolenia Alicja Roszkowska.

To dopiero pierwsza tego typu inicjatywa studentów budownictwa, ale jak zapowiadają myślą już o kolejnych edycjach Workcamp w Olsztynie.

- Jeszcze trwają wakacje, dlatego damy odpocząć naszym głównym wykonawcom, ale słyszymy, że wielu studentów chce się zaangażować w projekt w przyszłym roku – podsumowuje dr inż. Piotr Kosiński.

syla