Studenci Wydziału Sztuki w finale Konfrontacji Plakatu Studenckiego

finałowe plakaty
Czworo studentów z Instytutu Sztuk Pięknych UWM znalazło się w finale 3. edycji Konfrontacji Plakatu Studenckiego w Tarnowie. Na konkurs napłynęło 900 prac z całego świata.

Prace studentów Pracowni Projektowania Graficznego Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki UWM - Anny Korczak, Róży Ilek, Sebastiana Kielaka i Ilony Klik znalazły się w finale III Konfrontacji Plakatu Studenckiego. Konfrontacje organizuje Wydział Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie.

W tym roku na konkurs napłynęło 900 prac nadesłanych z całego świata. Na wystawie znalazło się 300 najlepszych plakatów, w tym także prace naszych studentów, wykonane pod kierunkiem dr. Jarka Bujnego. Róża Ilek, której prace znalazły się w finale Konfrontacji, jest także jedną z laureatek ubiegłorocznego konkursu Oddziału Okręgowego NBP w Olsztynie na projekt graficzny monet i banknotów.

Wybrane prace można oglądać do końca lipca w Tarnowskim Centrum Kultury oraz na wystawie plenerowej na tarnowskim rynku.

Konfrontacje Plakatu Studenckiego to prezentacja prac studenckich, powstałych w pracowniach projektowych wyższych uczelni. Do tegorocznej edycji napłynęły zgłoszenia z 60 pracowni, w tym z 35 pracowni z Polski oraz 25 z Ameryki, Europy i Azji. Na wystawie oglądać można projekty zróżnicowane tematycznie i formalnie: plakaty nawiązujące do tematów ekologicznych, społecznych, politycznych, kulturalnych, plakaty typograficzne, reklamowe oraz realizacje czysto autorskie i impresyjne.

Wystawa z jednej strony stanowi analizę trendów rozwoju plakatu oraz przegląd pracowni projektowych pod kątem rodzaju, charakteru i odmienności programów nauczania, prezentuje współczesne kierunki związane z projektowaniem komunikacji wizualnej, inspirujące, świeże i oryginalne rozwiązania formalne, z drugiej – ukazuje to, co ważne, z punktu widzenia młodych ludzi.

W tegorocznej edycji Konfrontacji pierwsze miejsce zajęły plakat Patryka Krygowskiego z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz plakat animowany Witka Gretzyngiera z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

opr. mah