Studenci wybrali Belfra

Już po raz dziewiąty studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wybrali najlepszego z najlepszych Belfrów! Zwycięzcą tegorocznego konkursu został dr Stanisław Drozda z Wydziału Matematyki i Informatyki.

Gala Belfra 2014 odbyła się w Centrum Konferencyjnym, a przygotował ją z całą starannością i profesjonalizmem samorząd studencki, któremu pomagali ich koledzy ze Studenckiej Agencji Fotograficznej „Jamnik”, a także Akademickie Centrum Kultury. Gala została połączona z popularnym wśród młodych ludzi spotkaniem pt. „Coolturalny Student”. Impreza rozpoczęła się o godz. 19 i przyciągnęła wielu studentów, którzy z zaangażowaniem dopingowali swoich nauczycieli.

Galę prowadzili Paweł Sawicki i Kamil Wolski, którzy serdecznie powitali wszystkich gości, a także zabawiali ich w trakcie imprezy. Następnie na scenę wkroczył dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM, prorektor do spraw kształcenia.

- Być belfrem, to znaczy mieć honor! A bycie belfrem uniwersytetu to sztuka połączenia umiejętności wykładania, przekazywania wiedzy z nauką, bo właśnie przekazywanie wiedzy powinno być następstwem własnych osiągnięć naukowych – powiedział prorektor.

Zanim doszło do ogłoszenia wyników, na scenę wkroczył Zespół Pieśni i Tańca Kortowo, który rozgrzał publiczność do czerwoności. Następnie prowadzący imprezę przedstawili najlepszych belfrów z poprzednich lat, a także wywołali tegorocznych nominowanych na scenę. Tu rektorzy wręczyli im pamiątkowe tabliczki oraz kwiaty.

Zwycięzcą tegorocznej edycji został dr Stanisław Drozda, reprezentujący Wydział Matematyki i Informatyki. Nagrodą za otrzymany tytuł jest 5 tys. zł, ufundowanych przez rektora, a także wielofunkcyjne urządzenie, ufundowane przez Fundację „Żak”.

- Jestem ogromnie zdziwiony – opowiada dr Drozda, interesujący się informatyką i matematyką  – Zupełnie się tego nie spodziewałem, w dodatku o tej imprezie dowiedziałem się przypadkowo od moich studentów! Bardzo dziękuję Wam wszystkim za głosy i cieszę się z tego tytułu, ale uważam, że każdy ze stojących obok mnie powinien takie wyróżnienie otrzymać.

Drugie miejsce zajął dr inż. Hubert Kryszk reprezentant Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa, który otrzymał 3 tys. zł nagrody, a także ekspres do kawy. Na trzecim miejscu uplasował się dr hab. Przemysław Sobiech z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, otrzymał 2 tys. zł i dysk przenośny. Ponadto laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali także weekendowy pobyt w hotelach grupy Anders. Pozostali finaliści otrzymali tysiąc zł nagrody.

Dr inż. Hubert Kryszk zdobywca 2. miejsca postanowił całą nagrodę przekazać jednemu ze studentów geodezji, który zachorował na białaczkę i znalazł się w trudnej sytuacji materialnej.

- Tak postanowiłem w porozumieniu z samorządem studenckim. Ten chłopak tego potrzebuje, a skoro mogę mu pomóc – to pomagam - wyjaśnia dr Kryszk. Pokłosiem 2. miejsca i nagrody była jeszcze jedna niespodzianka, która bardzo przyjemnie go zaskoczyła. Dr Kryszk po ogłoszeniu wyników otrzymał mnóstwo maili z prośbami o zgodę na to, aby został promotorem prac magisterskich.

Ostatnią częścią gali był występ kabaretu „Formacja Chatelet”. Zespół zaprezentował kilka skeczów, które publiczność nagradzała gromkimi brawami. Studenci tak bardzo nie chcieli iść do domów, że owacjami wyprosili u satyryków bisy. Impreza zakończyła się chwilę przed godziną 22.

Najbardziej cieszyli się studenci Wydziału Matematyki i Informatyki, którzy śpiewali: „Każdy to powie, WMI rządzi w Kortowie!” I na to wygląda, bo już po raz trzeci Belfrem roku zostaje wykładowca tego wydziału.

Gala Belfra rozpoczęła zmagania wydziałów w Lidze Wydziałów. To oznacza, że można już zbierać punkty w wyścigu o miejsce w paradzie podczas Kortowiady.

Karolina Kobak, studentka

w kategorii