Studenci z UWM pracują nad wydaniem gry strategicznej

gra strategiczna kolo naukowe symulacji i gier strategicznych
Władze uczelni zrejestrowały Naukowe Koło Symulacji i Gier Strategicznych działające przy Instytucie Historii UWM. Zespół pod kierunkiem dr. Grzegorza Kały pracuje nad wydaniem gry strategicznej. Wydarzenia przedstawione w rozgrywce będą odbywać się w niedalekiej przyszłości na Warmii i Mazurach.

W Naukowym Kole Symulacji i Gier Strategicznych spotkali się studenci takich kierunków jak wojskoznawstwo, historia czy interdyscyplinarne studia strategiczne. Wszyscy pracują pod kierunkiem dr. Grzegorza Kały z Katedry Wojskoznawstwa i Studiów Strategicznych.

Obecnie najważniejszym projektem realizowanym przez koło jest komercyjna gra strategiczna, która wkrótce ukaże się na rynku w wydawnictwie „Taktyka i Strategia” Wojciecha Zalewskiego, jednego z najbardziej cenionych specjalistów od war gamingu w Polsce.

- Wykorzystujemy system stworzony przez niego. Jest to system komercyjny, ale powstał na bazie takiego, który wykorzystuje się w profesjonalnych sesjach – mówi dr Grzegorz Kała. – Przygotowujemy hipotetyczny scenariusz walk na terenie Warmii i Mazur. Analizujemy m.in. mapy, a także siły zbrojne – zarówno nasze, jak i potencjalnego przeciwnika. Gra będzie wydana w kilku językach – polskim, angielskim, niemieckim oraz włoskim, a zatem będzie dostępna również na rynku międzynarodowym – dodaje.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie ukaże się gra, ale ma to być w semestrze zimowym roku akademickiego 2022/2023. - Pomimo że gra stara się jak najlepiej odzwierciedlać rzeczywistość, to jednak w pewnym stopniu jest zniekształceniem rzeczywistości. W związku z tym trzeba wybierać pewne elementy i analizować, które wykorzystać, a które nie. To mamy już za sobą. Powoli zbliżamy się do końca. Chciałbym, aby ta gra trafiła na rynek w semestrze zimowym nowego roku akademickiego – wyjaśnia dr Kała.

W ten sposób Naukowe Koło Symulacji i Gier Strategicznych popularyzuje wciąż mało wykorzystywane analizy w postaci symulacji gier. Mają one już dwustuletnią historię, bo po raz pierwszy wykorzystywano takie gry w armii pruskiej. Ciekawostką jest też to, że z grą „Mariupol” zapoznały się obie strony trwającego obecnie rosyjsko-ukraińskiego konfliktu.

Kolejnym sposobem na popularyzowanie gier strategicznych będzie organizowana przez koło konferencja poświęcona wykorzystaniu gier wojennych w analizach sztabowych i strategicznych na przestrzeni dziejów. - Konferencja będzie próbą zwrócenia uwagi świata nauki na to zagadnienie, a zarazem zastanowienia się, jak te gry były wykorzystywana w Polsce, co nam dawały. W Polsce mamy do czynienia z pewnym deficytem ich wykorzystywania, a chciałbym przypomnieć, że półroczna sesja gier przed I wojną światową zmieniła podejście Brytyjczyków do zagrożenia wojennego związanego z Niemcami – podkreśla dr Grzegorz Kała.

Członkami Naukowego Koła Symulacji i Gier Strategicznych mogą zostać studenci, doktoranci, a także absolwenci. Zespół zaprasza wszystkich chętnych.

Ponadto dr Grzegorz Kała wraz ze swoimi współpracownikami wpadli na pomysł, aby w przyszłości stworzyć nowy kierunek studiów pierwszego stopnia, który z jednej strony zapewniałby studentom duży pakiet wiedzy humanistycznej czy ekonomicznej, a z drugiej 10 proc. godzin byłoby przeznaczone tylko na naukę warsztatu tworzenia profesjonalnych symulacji. – Chodzi o to, aby osoba wchodząca na rynek pracy uzyskała narzędzia, które mają wymierną wartość na rynku pracy. Taki cel nam przyświeca i chcielibyśmy to zrobić także we współpracy z Wojciechem Zalewskim. Będziemy także otwarci na współpracę międzynarodową, a zwłaszcza na wymienianie się doświadczeniami z anglosaskimi ośrodkami naukowymi, gdzie najbardziej rozwija się tego typu narzędzia – wyjaśnia dr Kała.

Marta Wiśniewska

Fot. Naukowe Koło Gier Strategicznych