Studenci UWM najlepsi w konkursie EUROPEL

Zmień rozmiar tekstu

sensoryczna ocena sera
Na Wydziale Nauki o Żywności UWM odbyła się pierwsza polska edycja międzynarodowego konkursu oceny produktów mleczarskich EUROPEL (14-17.09). Najwięcej nagród zdobyli studenci WNoŻ.

EUROPEL jest organizacją zrzeszającą nauczycieli technologii przetwórstwa mleka z krajów Europy. Od 19 lat organizuje dla studentów kierunków związanych z mleczarstwem konkursy sensoryczne oceny produktów mleczarskich. W tym roku po raz pierwszy konkurs odbył się w Polsce na Wydziale Nauki o Żywności UWM.

Do konkursu zgłosiło się ponad 50 studentów z Holandii, Francji, Włoch, Finlandii, USA oraz 6-osobowa reprezentacja z naszego Uniwersytetu. Oceniali 5 próbek masła, mleka, twarogu, serów szwajcarsko-holenderskich oraz tzw. długo dojrzewających. Na ocenę masła i mleka mieli 20 min, a na ocenę serów aż 40 min.

- Zasady konkursu są następujące - najpierw wytypowane produkty ocenia grupa ekspertów z naszej Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością, a następnie zawodnicy. Zwycięża ten, którego ocena w największym stopniu pokrywa się z oceną ekspertów - wyjaśnia dr inż. Anna Gątarska z Katedry Towaroznawstwa i Badan Żywności.

Zawodnicy oceniali smak i zapach produktów, a w przypadku serów także ich strukturę, konsystencję i oczkowanie. Próbki do oceny rozmieszczono w osobnych salach. Sztandarowy polski produkt - twaróg - młodzi testerzy oceniali w specjalnej pracowni sensorycznej pod okiem dr. inż. Bogdana Deca z Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością .

Jak powinien smakować idealny twaróg?

- Dobry twaróg powinien mieć bogaty aromat, lekko kwaskowaty orzeźwiający smak i odpowiednią strukturę - tłumaczy dr inż. B. Dec.

Chociaż EUROPEL jest organizacją europejską i konkurs adresuje do studentów z Europy, do polskiej edycji zgłosiła się po raz pierwszy grupa studentów z Uniwersytetu River Falls z amerykańskiego stanu Wisconsin. Wisconsin to mleczarskie zagłębie, słynne m.in. z produkcji sera cheddar. W ekipie z Uniwersytetu River Falls jest Robert Olson, dla którego udział w konkursie to prawdziwe wyzwanie, ponieważ nigdy wcześniej nie oceniał sensorycznie produktów mleczarskich.

- To dla mnie nowe doświadczenie, do tej pory oceniałem przetwory z mięsa. Ale próbowanie i porównywanie to jest coś, co lubię - mówi ze śmiechem.

- Przygotowaliśmy nagrody indywidualne i grupowe w każdej kategorii produktu. Nagroda za całkowitą klasyfikację jest w kształcie baby pruskiej i mamy nadzieję, że będzie to także miła pamiątka. Najlepsza drużyna otrzyma puchar przechodni - informuje dr hab. inż. Justyna Żulewska z Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością, koordynatorka konkursu.

Po podsumowaniu wyników okazało się, że najwięcej nagród zdobyli studenci naszego Uniwersytetu. Byli najlepsi indywidualnie i zespołowo w ocenie masła i mleka. W ocenie masła indywidualnie 3 pierwsze miejsca zajęły kolejno Klaudia Dąbrowska, Agnieszka Szewczyk i Karolina Serowska. W klasyfikacji zespołowej w ocenie masła palmę pierwszeństwa zdobyła drużyna: Karolina Serowska, Klaudia Dąbrowska i Magdalena Dybek. Mleko w klasyfikacji indywidualnej najlepiej oceniła Magdalena Wójcik, a zespołowo drużyna: Damian Balicki, Magdalena Wójcik i Agnieszka Szewczyk. Ocena twarogu przyniosła niespodziankę. Chociaż to typowo polski produkt i jury liczyło, że i tu najlepsi okażą się Polacy, pierwsze miejsce w klasyfikacji indywidualnej przypadło Annemeike Hoekstra z Holandii. Sery szwajcarsko-holenderskie indywidualnie najlepiej oceniła również studentka z Holandii - Sientje Feijen, a długodojrzewające nasza studentka Klaudia Dąbrowska.

W klasyfikacji generalnej indywidualnie i zespołowo na pierwszym miejscu na podium znaleźli się studenci Wydziału Nauki o Żywności UWM i do ich rąk trafił puchar przechodni.

Jak podkreśla dr hab. inż. J. Żulewska, konkurs to także doskonała okazja dla nauczycieli mleczarstwa do spotkań, dyskusji i wymiany poglądów.

Polska jest członkiem EUROPEL od niedawna. Jedynymi przedstawicielami naszego kraju w tym stowarzyszeniu są dr inż. Bogdan Dec oraz dr hab. inż. Justyna Żulewska. Oboje są pracowniami naukowymi Wydziału Nauki o Żywności UWM.

mah