Studenci UWM mistrzami Polski w szyciu chirurgicznym

zwycięska drużyna
Studenci Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wygrali trzecią edycję Mistrzostw Polski w Szyciu Chirurgicznym, które odbyły się w Zielonej Górze. W mistrzostwach wzięło udział 20 zespołów z większości uczelni medycznych w kraju.

Wyniki rywalizacji zostały ogłoszone 30 listopada, podczas Ogólnopolskiego Forum Kół Naukowych Uczelni Medycznych. Na nawjwyższym podium stanęli studenci Studenckiego Koła Naukowego Chirurgii Głowy i Szyi ‚,Kalos Kagathos’’ (opiekun Koła - prof. dr hab. n. med. Andrzej Kukwa): Szymon Maciejewski, Patrycja Michalik, Paweł Lipiński, Maciej Szewczyk.

Drugie miejsce zajęła w mistrzostwach drużyna Studenckiego Koła "Graf" Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a na trzecim stopniu podium stanęli studenci z tej samej stołecznej uczelni - z Koła Studenckiego Neurochirurgii.

- Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Niestety, z uwagi na ograniczenia lokalowe nie mogliśmy zaprosić na nią wszystkich chętnych. Sam poziom zawodów był wręcz ekspercki i jedynie detale zadecydowały o przyznaniu czołowych miejsc w mistrzostwach – mówi dr n. med. Paweł Jarmużek, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw, kier. Katedry Chorób Układu Nerwowego Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Mistrzostwa zostały podzielone na dwie części. Podczas pierwszej - teoretycznej – studenci wysłuchali wykładów mających przygotować ich do praktycznej odsłony rywalizacji. W niej 4-osobowe zespoły miały za zadanie m.in. zszycie skóry, tkanki podskórnej oraz zespolenie przewodu pokarmowego. Szwy były wykonywane na nóżkach i jelitach wieprzowych.

Na wykonanie zadań drużyny miały godzinę. Były bonusy za szybsze zakończenie pracy, ale głównym kryterium oceny był sam efekt końcowy. Jury brało pod uwagę dobór rodzaju szwu do danego zespolenia, wybór odpowiednich igieł, nici i innych narzędzi oraz oczywiście sam efekt końcowy.

Dr Jarmużek zaznaczył, że szycie chirurgiczne jest trudnym elementem umiejętności lekarskich, wymagającym nie tylko sprawności manualnych, ale również specjalistycznej wiedzy oraz ciągłego treningu i dokształcania, aby w jak najlepszy sposób wykorzystywać postęp technologiczny w tej dziedzinie medycyny.

Tegoroczna impreza odbyła się w Hotelu Grape Town w Zielonej Górze, gdzie w sobotę jej uczestnicy wraz ze swoimi nauczycielami wzięli udział w Ogólnopolskim Forum Kół Naukowych Studentów Medycyny.

Organizatorami mistrzostw i forum byli: Katedra Chorób Układu Nerwowego Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego i Katedra i Klinika Chirurgii Dziecięcej Szpitalem Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu.

źródło: PAP

fot. Z. Woźniak