Studenci UWM kontra cyberatak

Zespół z UWM, który weźmie udział w Cyber Security Challenge oraz ich opiekun dr Robert Szostak
Już w kwietniu pięcioro studentów z kilku wydziałów UWM zmierzy się ze studentami innych polskich uczelni w konkursie Cyber Security Challenge PL2020.

Konkurs Cyber Security Challenge PL 2020 odbędzie się w drugiej połowie kwietnia w Warszawie. W symulowanym cyberataku stawką będzie bezpieczeństwo obywateli i państwa. W konkursie mogą wziąć udział 5-osobowe zespoły studenckie, a wśród nich studenci: medycyny, IT, prawa, zarządzania oraz podchorążowie akademii wojskowych. Konkurs ma wyłaniać i promować talenty - kolejne generacje ekspertów dla rządów, biznesu i wojska, bo cyberwyzwania nie znają granic i mają wpływ na wszystkich.

- Dane i informacje przetwarzane oraz przechowywane w formie cyfrowej stanowią bazę do funkcjonowania, prawdopodobnie wszystkich instytucji publicznych, przedsiębiorców a także osób prywatnych. W praktyce firm prawniczych oraz instytucji publicznych coraz częściej zdarzają się cyberataki, w szczególności kradzież danych, szantaż lub blokada systemów informatycznych, celem wyłudzenia „okupów", najczęściej w kryptowalucie. Można śmiało uznać, że brakuje ekspertów, którzy posiadają wiedzę interdyscyplinarną, znają zarówno obowiązujące przepisy prawa, jak i sposoby zabezpieczenia, zwalczania oraz minimalizowania skutków cyberataków. Konkurs Cyber Security Challenge to olbrzymia szansa dla naszych studentów, którzy mogą stać się przyszłymi ekspertami w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego - mówi dr Robert Szostak, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Wykonawczego na Wydziale Prawa i Administracji UWM, opiekun zespołu (na zdj. 1. z prawej).

Z UWM w konkursie wystartuje drużyna w składzie: Agata Zalewska (1. z lewej), Jakub Wójtowicz (w środku), Kamila Kiełczewska (2.z lewej), Kilian Kozioł (2. z prawej) oraz Kamil Majewski.

- Żaden ekspert w zakresie cyberprzestępczości, cyberbezpieczeństwa nie powinien pracować sam. Z uwagi na to, że ataki cybernetyczne i cyberprzestępczość dotykają całego społeczeństwa i wpływają na wiele aspektów życia, istotne jest, aby zapobiegały im osoby, które są ekspertami w różnych dziedzinach - podkreśla dr Szostak.

- Biorę udział w konkursie, ponieważ interesuję się bardzo prawem karnym, które wiąże się z wykrywaniem przestępczości oraz sprawców przestępstw, w tym także przestępstw komputerowych oraz cyberprzestępczości. Cyberbezpieczeństwo jest niezwykle ważne, ponieważ wraz z rozwojem techniki i nauki wzrasta przestępczość komputerowa. Chcę się dobrze przygotować do konkursu, dlatego postaram się przejrzeć wszystkie niezbędne do tego akty prawne, między innymi regulację RODO dotyczącą ochrony danych osobowych - podkreśla Agata Zalewska, studentka Wydziału Prawa i Administracji.

Cyberbezpieczeństwo ważne jest także z punktu medycznego. Wie coś o tym Jakub Wójtowicz, student medycyny.

- Służba zdrowia w naszym kraju jest mocno niedofinansowana. Większość środków jest przeznaczana stricte na medycynę i zapominamy, np. o zabezpieczeniu naszych danych medycznych, które są podatne na ataki cybernetyczne. Moja rola w zespole będzie polegać na uświadamianiu kolegów i pomoc w zrozumieniu, jakie ryzyko niesie atak cybernetyczny w przypadku szpitali i innych jednostek medycznych - mówi Jakub.

Mogłoby się wydawać, że ekonomia i zarządzanie nie mają zbyt wiele wspólnego z cyberprzestępczością. Nic bardziej mylnego. Kamila Kiełczewska, studentka Wydziału Nauk Ekonomicznych uważa, że wiedza na temat cyberzagrożeń jest niezbędna chociażby z tego względu, że korzystamy z usług e-administracji.

- Większość ataków w cyberprzestrzeni jest wymierzona w rynki finansowe. Cyberatak powoduje utratą przychodów, chaos informacyjny i utratą zaufania społeczeństwa. Chcę zadbać o kwestie dotyczące informacji, aby była ona jasna, rozprzestrzeniała się, a dzięki temu zapanować nad chaosem, który powstanie. Do konkursu będę się przygotowywać bazując na studium przypadku, ponieważ najlepsza jest nauka przez praktykę, a historia lubi się powtarzać. Będę też dysponować różnymi statystykami i znać wydarzenia z przeszłości, które pomogą nam zrozumieć teraźniejszość - dodaje Kamila.

Kilian Kozioł studiuje na Wydziale Matematyki i Informatyki. Jego zdaniem cyberbezpieczeństwo jest zagadnieniem interdyscyplinarnym i dotyczy wielu dziedzin nauki, dlatego tak ważna jest zespołowość.

- Cyberatak polega najczęściej na tym, że wyciekają spore ilości danych użytkowników, dane wrażliwe, takie jak imiona, nazwiska, pesel, numery kont bankowych czy maile. Jest to łakomy kąsek dla cyberprzestępców. Jak się przed tym bronić? Wydaje mi się, że jednym z takich skutecznych sposobów jest udostępnianie jak najmniejszej ilości danych w Internecie na swój temat - zastanawia się Kilian.

Konkurs Cyber Security Challenge PL2020 organizuje polska fundacja The Bridge, zajmująca się wspieraniem edukacji obywatelskiej w partnerstwie z Ministerstwem Cyfryzacji i Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Najlepsza drużyna zaprezentuje swoje umiejętności na arenie międzynarodowej wśród najlepszych z najlepszych w Genewie.

Sylwia Zadworna