Studenci UWM chcą pomagać Ukrainie

Samorząd studencki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z myślą o obywatelach Ukrainy od kilku dni prowadzi zbiórkę funduszy oraz produktów. Akcję wspierają także instytucje i osoby spoza UWM, w tym między innymi Urząd Miasta Olsztyna oraz olsztyński oddział Związku Ukraińców w Polsce.

Społeczność Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na różne sposoby manifestuje swoją niezgodę na wszczęcie wojny przez Rosję. W czwartek (24 lutego) głos w tej sprawie zabrał rektor UWM, prof. Jerzy Przyborowski. – Jestem przekonany, że będę głosem naszej Społeczności Akademickiej, kiedy powiem, że sprzeciwiamy się wszelkim formom przemocy i agresji – mówił rektor. Dzień później Senat UWM przez aklamację przyjął uchwałę, w której potępił agresję wobec niepodległej Ukrainy.

Za słowami idą czyny. Decyzja o włączeniu się w działania pomocowe dla naszego zaatakowanego sąsiada zapadła w Radzie Uczelnianej Samorządu Studenckiego UWM w Olsztynie natychmiast po pojawieniu się informacji o ataku na Ukrainę.

– Impulsem naszych działań były rozmowy ze studentami naszego Uniwersytetu, którzy są obywatelami Ukrainy, lub mają silne z nią powiązania – mówi Piotr Wałejko, przewodniczący RUSS. – To właśnie oni zaproponowali nam, żebyśmy skontaktowali się z Konsulatem Generalnym RP w Łucku.

Wybór Łucka jako pierwszego adresata pomocy był nieprzypadkowy. Miasto leżące nad Styrem jest od 1997 roku miastem partnerskim Olsztyna.

Apel studentów spotkał się z szybką i życzliwą reakcją społeczności akademickiej oraz mieszkańców miasta i okolic. W bibliotece uniwersyteckiej i akademikach pojawiło się sporo produktów wskazywanych jako najbardziej potrzebne. Na liście, którą można znaleźć na stronie RUSS, są bowiem m.in. środki medyczne, artykuły higieniczne oraz spożywcze.

 

Studenci starają się na bieżąco reagować na potrzeby obywateli Ukrainy. W sobotę zdecydowali, że część zgromadzonych zapasów zawiozą do Ukraińców, którzy już znaleźli schronienie na Warmii i Mazurach.

– Współpracujemy między innymi ze Związkiem Ukraińców w Olsztynie, więc jesteśmy otwarci na ich podpowiedzi w sprawie tego, gdzie nasza pomoc będzie najbardziej potrzebna – wyjaśnia Piotr Wałejko. – Pierwszy z naszych transportów zrealizujemy do ośrodka w Waplewie, w którym przebywa już grupa Ukraińców. W pośpiechu opuścili oni swój zaatakowany kraj, więc nie mają niezbędnego wyposażenia.

Produkty przekazywane przez olsztynian, dotrą także na granicę. – Zgłosili się do nas Olga i Sergo – ukraińskie małżeństwo – mówi przewodniczący RUSS. – Wydaliśmy im wodę, pożywienie, ciepłe ubranie wierzchnie, pampersy, środki higieniczne. Jadą oni razem z rodzicami na granicę, by rozdać te artykuły, a następnie zabrać stamtąd ludzi, którzy uciekają z Ukrainy.

 

Warto pamiętać, że studenci zbierają nie tylko produkty, ale także fundusze. Pieniądze można wpłacać internetowo. Zostaną one przeznaczone na zakup potrzebnych przedmiotów.

Społeczność akademicka UWM deklaruje gotowość do pomocy w różnych obszarach. Ośrodek Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji UWM „Empatia” zaoferował wsparcie psychologiczne dla studentów pochodzących z Ukrainy. Osoby potrzebujące pomocy proszone są o kontakt mailowy: empatia@uwm.edu.pl. W tej chwili wsparcie udzielane jest w języku polskim oraz angielskim.

 

Gdzie można zostawiać produkty?

- w akademikach (najlepiej: DS1, DS2, DS3, DS4, DS6, DS8, DS9) – artykuły można zostawić na portierni przez całą dobę.

- w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie (ul. Oczapowskiego 12b) – od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00-20:00

- w punktach zorganizowanych na wydziałach (organizację zbiórek koordynują studenckie samorządy wydziałowe)

Jeśli ktoś chce przekazać większą liczbę artykułów, to może je dostarczyć do punktu magazynowego w Domu Studenckim nr 10 w Kortowie (ul. Kanafojskiego 10). W takiej sytuacji najlepiej  skontaktować się wcześniej z organizatorami zbiórki:

tel. 697 109 150 (Piotr Wałejko)

tel. 695 448 170 (Bartosz Prusik)

tel. 882 406 755 (Maciej Sikorski).

Studenci w swoich działaniach wspierani są m.in. przez Związek Ukraińców w Polsce, Urząd Miasta Olsztyna, Fundację Żak UWM w Olsztynie, XII Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie, Federację FOSA – Olsztyn, MPEC Olsztyn, Coffee Station w Kortowie i Stowarzyszenie ESN Olsztyn.

dbp

Fot. RUSS UWM w Olsztynie