Studenci i pracownicy stopniowo wracają na UWM

pobieranie wymazów od studentów
Studenci ostatniego roku kierunku lekarskiego wracają na zajęcia. Zanim to jednak nastąpi przejdą badania na SARS-CoV-2. Na uczelnię wracają także pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi.

Prof. Ryszard Górecki, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wydał kolejne zarządzenie. Zgodnie z nim, zajęcia dydaktyczne ze studentami, ze względu na zagrożenie epidemiczne, będą przywracane etapowo. Jako pierwsi na uczelnię wrócą słuchacze ostatniego roku kierunku lekarskiego. Od 25.05., zanim rozpoczną zajęcia, będą badani w kierunku Sars-CoV-2.

- Rozpoczynamy pobieranie w naszym punkcie wymazowym Sars-CoV-2 wymazów od studentów. Jeżeli wszystkie wyniki będą ujemne, studenci będą mogli wrócić na uczelnię - wyjaśnia Radosław Borysiuk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego UWM.

- Studenci zjeżdżają się z całej Polski i ze świata. Na razie na Uniwersytet wróci ostatni rocznik, ponieważ musi zakończyć swój plan nauki i przystąpić do egzaminu końcowego. Pozostali wrócą, gdy sytuacja bardziej się wyklaruje - dodaje.

Wyniki testów powinny być w ciągu jednego dnia, o ile w sanepidzie nie będzie bardziej priorytetowych badań. Zajęcia zatem rozpoczną się prawdopodobnie 27 maja. Szpital uniwersytecki jest na to przygotowany. Studenci oraz personel szpitalny będą zabezpieczeni w środki ochrony osobistej.

- Uniwersytet opracował odpowiednie procedury i zgodnie z nimi będziemy postępować. Studenci zaopatrzeni będą w rękawiczki, maski, przyłbice. Na razie w szpitalu nie mieliśmy pacjenta z koronawirusem. I to jest dobra wiadomość. Dodatkowo robimy wymazy w kierunku obecności koronawirusa wszystkim pacjentom, którzy do nas trafiają. Zdajemy jednak sobie też sprawę z tego, że choroba może przebiegać bezobjawowo. Nie możemy jednak zamknąć szpitala, nie przyjmować pacjentów i zaprzestać kształcenia studentów. Zależy nam wszystkim, aby w szpitalu uniwersyteckim czuć się bezpiecznie - podsumowuje dyrektor Borysiuk.

Studenci pozostałych kierunków prawdopodobnie rozpoczną zajęcia od 1 czerwca. Dodatkowo już od 25 maja pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi zakończyli pracę zdalną i wrócili na uczelnię.

syla