Studenci kończą remont i planują następne

Zmień rozmiar tekstu

studenci budownictwa remontują dom samotnej matki z dzieckiem
Studenci budownictwa w wakacje nie odpoczywają. Na początku lipca rozpoczęli remont domu samotnej matki z dzieckiem. Ich praca powoli dobiega końca.

W tym roku po raz pierwszy studenci z Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM włączyli się do międzynarodowej akcji Workcamp.

- Głównym jej założeniem jest remont placówek użyteczności publicznej, np. domów dziecka, czy domów samotnej matki, na które nie ma funduszy. My te fundusze zbieramy, pozyskujemy materiały budowlane od sponsorów, a studenci całkowicie za darmo wykonują remont. Podniesie to ich kwalifikacje zawodowe i przygotuje do wejścia na rynek pracy – wyjaśnia dr inż. Piotr Kosiński z Instytutu Budownictwa, przewodniczący Koła Młodych PZIiTB.

Przygotowania do akcji trwały pół roku. Wzięły w nich udział w większości osoby skupione w Kole Młodych Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, ale nie tylko. W Olsztynie koło związku działa już od wielu lat. Obecnie zrzesza około 30 członków, którym udało się pozyskać na WorkCamp wielu sponsorów oraz materiały budowlane. Akcja zyskała także poparcie prof. Ryszarda Góreckiego - rektora UWM oraz Piotra Grzymowicza - prezydenta Olsztyna. Po wielu rozmowach, a także konsultacjach z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie studenci postanowili wyremontować placówkę, która najbardziej potrzebuje wsparcia. Wybrali Ośrodek Wsparcia dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży przy ulicy Jagiełły 5 w Olsztynie.

- Na początku przygotowaliśmy pod okiem prowadzących całą dokumentację, m.in. wyliczenia kosztorysowe i projekty, które zostały zatwierdzone przez osoby z uprawnieniami. W pozyskaniu sponsorów pomógł nam prodziekan dr inż. Jacek Zabielski, który skontaktował nas z odpowiednimi ludźmi – mówi Jakub Laskowski, wiceprzewodniczący działającego przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim Koła Młodych PZIiTB.

Koszt remontu bez tzw. „robocizny" wynosi ponad 20 tys. zł. W zakres prac wchodzi m.in. wymiana podłóg, elektryki, wyrównanie i malowanie ścian oraz sufitów, wymiana drzwi i ościeży. Studenci pracują dwuzmianowo, żeby jak najszybciej skończyć remont.

- Kończymy podwieszać sufity i planujemy już malowanie ścian i kładzenie wykładzin. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pod koniec przyszłego tygodnia zakończymy remont – dodaje dr inż. Piotr Kosiński.

To dopiero pierwsza tego typu inicjatywa studentów budownictwa, ale jak zapowiadają myślą już o kolejnych edycjach Workcamp w Olsztynie.

syla