Strefa UWM na Green Festival 2021 - relacja i zdjęcia

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, realizujący ideę Green University, był partnerem Olsztyn Green Festival, muzycznego święta zorganizowanego nad jeziorem Ukiel. W specjalnej strefie Uniwersytetu i Radia UWM FM nie tylko świetnie się bawiliśmy, ale i przypominaliśmy o tym, jak ważna jest troska o naszą planetę.

- Spotykamy się tu po to, żeby pokazać jedność w trosce o zasoby naturalne, o naturę, o klimat - mówił profesor Jerzy Przyborowski, rektor UWM do uczestników Olsztyn Green Festival w naszym niebieskim namiocie. Uniwersytecką misję ochrony przyrody, wpisaną między innymi w ideę Green University, staraliśmy się posłać dalej w świat. Jak przypomniał profesor Przyborowski, Uniwersytet dokłada starań, aby wpajać studentom, że dążąc do rozwoju, należy mieć na uwadze także to, aby nasze działania nie przynosiły szkody przyrodzie. Większa wrażliwość na problemy ekologiczne przekładać się musi także na konkretne działania: Uniwersytet dostosowuje więc swoją ofertę edukacyjną w taki sposób, aby jego mury opuszczali absolwenci potrafiący np. skonstruować i wyprodukować urządzenia wytwarzające energię ze źródeł odnawialnych, które będą z tej energii oszczędnie korzystać.

Chociaż w tej chwili najważniejszym zadaniem, które stoi przed człowiekiem, jest konieczność zachowania Ziemi w jak najlepszej formie, oznacza to, że powinniśmy się skupić także na samych sobie. W parze z rozwojem idą przecież różne zagrożenia dla naszego zdrowia. Doskonałym tego przykładem jest wysokoprzetworzona żywność, która kusi smakiem i tym, że zwykle jest bardzo łatwa w przygotowaniu: czasem wystarczy tylko odgrzać posiłek, czasem nie trzeba robić nawet tego. Tymczasem, jak przekonywały przedstawicielki Koła Naukowego Żywienia i Profilaktyki Żywieniowej, warto zwracać większą uwagę na to, co jemy. Uczestnicy festiwalu, którzy postanowili przyjrzeć się dokładniej swojemu organizmowi, mieli szansę skorzystać z wiedzy i doświadczenia dr inż. Joanny Ciborskiej, opiekunki koła, która dokonywała analizy składu ich ciała i udzielała wskazówek dotyczących m.in. nawyków żywieniowych.

Dr Leszek Błaszkiewicz z Wydziału Geoinżynierii UWM pojawił się na naszej uniwersyteckiej scenie spotkań, aby w rozmowie z Piotrem Szauerem porozmawiać o swoich największych pasjach: kosmosie i muzyce.

Na Olsztyn Green Festival byli także przedstawiciele Akademickiego Klubu Płetwonurków Skorpena. To jedna z wielu grup działających w strukturach Uniwersytetu, zrzeszających prawdziwych pasjonatów sportu.

W sobotę naszą strefę we władanie przejęli przedstawiciele Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa. Dr Beata Płoszaj-Witkowska z Katedry Architektury Krajobrazu Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa UWM, pod okiem której rozkwitają najpiękniejsze i wyjątkowe lilie na naszym Uniwersytecie, podzieliła się z uczestnikami festiwalu swoją wiedzą na temat wyplatania wianków i przygotowywania innych ozdób z kwiatów.

Dr Kazimierz Warmiński, który na uniwersyteckiej scenie pojawił się z całym arsenałem kolb i cylindrów, wzbudzał zainteresowanie nie tylko najmłodszych pasjonatów nauki. Uczestnicy chemicznych pokazów przygotowanych przez doktora, przyznawali, że właśnie tak powinny wyglądać lekcje chemii w szkole.

W niedzielę, a więc ostatni festiwalowy dzień, czekaliśmy na uczestników wydarzenia z atrakcjami przygotowanymi przez Wydział Sztuki. Młode artystki upiększały ciała festiwalowiczów i zachęcały do pozowania do zdjęć w przygotowanej przez siebie fotoramce. Ci, którzy już powoli zaczynali czuć stres związany z koniecznością powrotu do codzienności, mogli wziąć udział we wspólnym tworzeniu zamków z piasku. Podobnie relaksujące właściwości miała nasza wyjątkowa wersja popularnej gry, czyli Monopoly UWM, której plansze były dostępne dla naszych gości przez cały czas otwarcia uniwersyteckiej strefy.

- Jestem bardzo zadowolona z zainteresowania, którym cieszyła się nasza uniwersytecka strefa oraz z tego, jak świetnie w roli jej gospodarza sprawdziło się Radio UWM FM, które w tym roku obchodzi jubileusz swojego istnienia – mówiła Wioletta Ustyjańczuk, kierowniczka Biura Mediów i Promocji UWM. – Na zaproszenie dziennikarzy na naszej scenie pojawiali się nie tylko naukowcy związani z naszym Uniwersytetem, ale także samorządowcy, przedstawiciele organizatorów, a także artyści biorący udział w festiwalu.

Jak dodała Wioletta Ustyjańczuk, Olsztyn Green Festival był dla Uniwersytetu kolejną szansą na to, aby pochwalić się tym, co stanowi sedno jego istnienia: - Cieszę się, że mieliśmy okazję przedstawić uczestnikom festiwalu naszych naukowców oraz studentów i pokazać, jakimi ciekawymi sprawami się zajmują.

Obecność studentów i wykładowców miała jeszcze jedną istotną zaletę: pozwalała u źródła podpytać o to, jak wyglądają studia na UWM. A to ważne nie tylko dla tych, którzy już wiedzą, że od października zostaną studentami naszej uczelni, ale i dla tych, którzy właśnie przygotowują się do  wrześniowej rekrutacji.

Tuż przed końcem Olsztyn Green Festival, dowiedzieliśmy się, że blog popularnonaukowy „Profesorskie Gadanie” prowadzony przez prof. Stanisława Czachorowskiego z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM został uznany najlepszą proekologiczną inicjatywą naszego regionu w plebiscycie „Klimatyczni Warmii i Mazur”. Wśród nominowanych była także Fundacja W KRAJOBRAZIE założona przez dr. Mariusza Antolaka z Katedry Architektury Krajobrazu Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa UWM. Obaj naukowcy spotkali się z uczestnikami Olsztyn Green Festival w naszej uniwersyteckiej strefie, w której opowiadali o swoich działaniach, przypominając, że każdy z nas ma wpływ na to, w jakim stanie jest środowisko.

Rozmów z gośćmi uniwersyteckiej strefy warto poszukać na stronach internetowych Radia UWM FM:

>> Piątkowe Studio Festiwalowe UWM FM

>> Sobotnie Studio Festiwalowe UWM FM