Prof. Stanisław Czachorowski Złotym Człowiekiem regionu

Prof. Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii UWM znalazł się w gronie laureatów plebiscytu Złoty Człowiek, organizowanego przez Gazetę Olsztyńską i Dziennik Elbląski.

Plebiscyt miał na celu wyłonienie ludzi sukcesu w pięciu kategoriach: polityka, kultura, nauka i edukacja, gospodarka oraz start-up (początkujące innowacyjne przedsięwzięcie). Czytelnicy i internauci do Tytułu Złotego Człowieka nominowali 95 osób, głosowanie trwało miesiąc. Ostatecznie tytuł Złotego Człowieka i statuetkę przyznano 6 osobom. Nagrody zostały wręczone 18 stycznia podczas gali w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Prof. Czachorowski, razem z Zofią Wojciechowską, specjalistką od hortiterapii, otrzymał statuetkę w kategorii nauka i edukacja. Uznanie czytelników i internautów zyskał projekt „Gadające dachówki”, którego pomysłodawcami są prof. Czachorowski i Zofia Wojciechowska. Jak opowiada prof. Czachorowski, pomysł wykorzystania starych dachówek z warmińskich domów pojawił się podczas letniego pleneru w Tumianach. Od października 2014 do projektu malowania dachówek dołączyło więcej osób. Pierwsze grupowe malowanie odbyło się w listopadzie ubiegłego roku. O projekcie pisały Gazeta Olsztyńska i Gazeta Wyborcza. Pomalowane dachówki zostały wystawione na aukcjach, dochód ze sprzedaży trafił do szkoły w Lamkówku.

- To mała szkoła, groziło jej zamknięcie. Mieszkańcy zawiązali stowarzyszenie, uratowali szkołę, przybywa uczniów, szkoła chce kupić większy bus, aby ich dowozić. Teraz dzieci są dowożone na dwie tury – wyjaśnia prof. Czachorowki.

- Gadające dachówki nabrały kształtów w ramach stażu w małym przedsiębiorstwie Instytut Hortiterapii, prowadzonym przez Zofię Wojciechowską. Staż odbywa się z projektu „Regionalny transfer wiedzy z nauki do biznesu  – staże i szkolenia praktyczne naukowców w przedsiębiorstwach Warmii i Mazur”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego a koordynowanego przez Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM w Olsztynie. Innowacje mogą być także małe, nie muszą dotyczyć np. budowania promów kosmicznych. Dachówkowa innowacja dotyczy branży turystycznej. Mogą przyjeżdżać do nas warszawiacy, mieszkańcy dużych miast i spędzać tu np. artystyczny weekend – dodaje prof.. Czachorowski

W styczniu tego roku Gadające dachówki znalazły się w olsztyńskiej szopce noworocznej.

opr. mah

Na zdj. plener w Mrągowie, 7-8 listopada 2014 r., fot. S. Czachorowski