Prof. Stanisław Czachorowski Wykładowcą Roku na Uniwersytecie Dzieci

Zmień rozmiar tekstu

nagrodzeni naukowcy z WBiB z prof. Jerzym Przyborowskim
Troje naukowców z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM odebrało nagrody za najciekawszy wykład i warsztaty prowadzone na Uniwersytecie Dzieci w bieżącym roku akademickim. Uroczystość połączona z obchodami 10-lecia Fundacji Uniwersytet Dzieci odbyła się 27 maja w Warszawie.

Ponieważ Uniwersytet Dzieci współpracuje z kilkoma ośrodkami akademickimi, dla każdego ośrodka przyznane zostały osobne nagrody. Spośród pracowników naukowych UWM, prowadzących zajęcia na Uniwersytecie Dzieci tytułem Wykładowcy roku uhonorowany został prof. Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii i Biotechnologii za wykład "Czego uczy się człowiek XXI wieku?" Dr Anna Nynca i dr Sylwia Świgońska, również z WBiB, zostały nagrodzone za warsztaty na temat biologii molekularnej.

Prof. Stanisław Czachorowski, biolog, ekolog, autor bloga popularyzującego naukę Profesorskie gadanie, współpracuje z olsztyńskim Uniwersytetem Dzieci od początku jego działalności w Olsztynie. Twierdzi, że prowadzenie wykładów dla małych słuchaczy nie różni się zasadniczo od zajęć przeznaczonych dla dorosłych studentów, chociaż wymaga większej samodyscypliny od wykładowcy.

- Dzieci nie ukrywają emocji. Niemal od razu pokazują, czy są zainteresowane zajęciami czy znudzone. Wymaga to dużej sensowności w przygotowywaniu wykładów i dobrze przekłada się także na prowadzenie zajęć z dorosłymi studentami. Praca z dziećmi to dla nas nowe doświadczenie, też się uczymy - mówi.

Zdaniem prof. S. Czachorowskiego wyróżnienie naukowców z naszego Uniwersytetu świadczy że UWM dobrze wypełnia tzw. 3 misję wyższych uczelni jaką jest kształcenie pozaformalne i edukacja społeczna.

- Jesteśmy postrzegani w Polsce jako silny ośrodek edukacji społecznej. Znane są nasze Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki, Noc Biologów czy ostatnia nasza inicjatywa utworzenia centrum nauki Mały Kopernik – dodaje prof. S. Czachorowski.

Uroczystość wręczenia nagród, połączona z jubileuszem 10-lecia Fundacji Uniwersytet Dzieci odbyła się 27 maja na Uniwersytecie Warszawskim. Gali towarzyszył panel ekspercki poświęcony tematowi „Czy Uniwersytet Dzieci komunikuje naukę, edukuje, czy rekrutuje przyszłych studentów i naukowców?” z  udziałem Jarosława Gowina, wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego. W panelu Uniwersytet Warmińsko-Mazurski reprezentował prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów.

W zajęciach organizowanych od 2007 r. przez Fundację Uniwersytet Dzieci do tej pory wzięło udział ponad 21 tys. dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Wykłady i warsztaty dla dzieci prowadzili wybitni naukowcy, przedstawiciele świata nauki, biznesu, artyści i politycy, w tym prof. Philip Zimbardo, prof. Jan Miodek, prof. Jerzy Bralczyk, Andrzej Seweryn, Radosław Sikorski, Grzegorz Kasdepke. W ubiegłych latach wyróżnienie za prowadzone zajęcia otrzymała dr Ewa Sucharzewska z Katedry Mykologii Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM.

mah