O stacji LOFAR w Bałdach pisze prestiżowy holenderski instytut

Zmień rozmiar tekstu

Informacja o budowanej w Bałdach uniwersyteckiej stacji radioastronomicznej LOFAR znalazła się na pierwszym miejscu na internetowej stronie Netherlands Institute for Radio Astronomy (ASTRON).

Netherlands Institute for Radio Astronomy to najbardziej prestiżowy instytut astronomiczny w Europie. Dziennie informacje tam zamieszczane ogląda blisko milion osób. Informacja o powstającej w Bałdach stacji radioastronomicznej należącej do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego znalazła się tam po raz pierwszy. Stacja zainauguruje pracę wysyłając pierwszy roboczy sygnał już 17 sierpnia. Po raz pierwszy w historii LOFAR wszystkie anteny HBA (wysokiej częstotliwości) były montowane na miejscu, a nie w fabryce. Prace te wykonali wolontariusze, głównie studenci UWM.

Po kliknięciu w podany link http://www.astron.nl/dailyimage/main.php?date=20150810 otwiera się strona z informacjami o stacji LOFAR w Bałdach.

opr. mah