Stacja radioastronomiczna w Bałdach już otwarta

Zmień rozmiar tekstu

UWM uruchomił pierwszą w Polsce stację radioastronomiczną należącą do europejskiego systemu LOFAR. Radioteleskop dostarczy naukowcom informacji z najdalszych zakątków Wszechświata.

Techniczne uruchomienie uniwersyteckiej stacji radioastronomicznej LOFAR odbyło się 21 sierpnia w Bałdach. W uroczystości udział wzięli: prof. Ryszard Górecki, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, uczeni z UWM oraz przedstawiciel Netherlands Institute for Radio Astronomy (ASTRON) wraz z zespołem inżynierskim.

Wieloantenowy teleskop wygląda dość niepozornie. Anteny mierzą 0,5 m oraz 1,5 m wysokości. Będą odbierać promieniowanie radiowe płynące z Wszechświata o słabo zbadanych, bardzo niskich częstotliwościach. Takie promieniowanie wysyłają obiekty z bardzo dalekich zakątków wszechświata, m.in. takie, które powstały tuż po Wielkim Wybuchu. Pozwoli to na badania dotychczas niemożliwe w ziemskich laboratoriach. Sygnały odbierane przez stację w Bałdach będą wysyłane do centrum w Holandii, które koordynuje pracę wszystkich stacji znajdujących się w systemie i tam przetwarzane. Wyniki tych badań będą pomocne nie tylko w kosmologii, ale także w innych naukach – badaniach nad czasem, fizyce solarnej, badaniach promieniowania kosmicznego, jonosfery, błyskawic, a nawet w rolnictwie.

syla

Artykuły powiązane: