Stacja w Bałdach jest pierwszą uruchominoną z trzech polskich stacji. Polska część sieci LOFAR, która zarządza konsorcjum POLFAR stanowi kluczowe elementy wybitnie poprawiające funkcjonowanie całego instrumentu. Stacja w Bałdach nie tylko stała się pierwszą w pełni funkcjonującą w Polsce, ale to tu zainstalowano podczas budowy stutysięczny dipol, których w każdej z 50 stacji rozłożonych w całej Europie jest w maksymalnej konfiguracji (taką mamy w Bałdach) aż 3264.
Cały instrument „widzi” tylko niewielkie wycinki nieba w tych kierunkach, w których chcemy prowadzić obserwacje. Jednak pojedyncze dipole są antenami dookólnymi i „widzą” niebo niemalże do samego horyzontu.
W opublikowanym wczoraj na stronach ASTRON materiale widać animowaną sekwencję obrazów całego nieba obserwowaną w Bałdach uzyskaną dzięki oprogramowaniu , które napisał pracujący w ASTRON Michiel Brentjens. Sekwencja uwidacznia jasne źródła promieniowania radiowego jakimi są pozostałość po wybuchu supernowej, Cas A, Cyg A, – odległa radiogalaktyka (dwie jasne kropki). Widać też pas Drogi Mlecznej oraz na moment pojawiające się w dolnej części obrazu Słońce.
Link do materiału:
http://www.astron.nl/dailyimage/index.html?main.php?date=20160217
Zapraszamy też na stronę Polskiej części LOFARu w serwisie FaceBook: #LOFAR Polska
Niebawem ruszy też polska strona projektu LOFAR, którą obsługują pracownicy UWM, a która dostępna będzie pod adresem: www.lofar.pl