Spotkanie z Ritą Kostką

Klub Regionalny „Kresowiacy” Stowarzyszenia Absolwentów UWM, Fundacja im. M. Oczapowskiego oraz Klub Seniora ZNP w UWM zapraszają 22.02.2017 r. o godz. 16.00 na „Zapusty” z towarzyszeniem mandoliny, czyli spotkanie z Ritą Kostką propagatorką zwyczajów warmińskich.

Miejsce spotkania „Baccalarium” ul. Prawocheńskiego 4, Kortowo

Rita Kostka, magister pedagogiki, od 50 lat mieszka z mężem w Kudypach k/Olsztyna - w leśniczówce – Hubertówka, matka siódemki dzieci. W 1991 r. wspólnie z rodziną założyła ognisko kultury rodzinnej św. Huberta. Mąż – nadleśniczy – założył leśne Arboretum w Kudypach.

Hubertówkę odwiedzają liczne grupy z kraju i z zagranicy. Podczas spotkań realizują programy: rodzinne, folklorystyczne, historyczne, regionalne, biblijne i przyrodniczo-ekologiczne. Odwiedzający goście to zarówno dzieci, młodzież i osoby dorosłe – maja niepowtarzalną okazję poznać warmińskie zwyczaje i obrzędy rodzinne, odtwarzać scenki, oglądać stroje, meble, sprzęt do pracy na wsi, słuchać opowieści leśnika i myśliwego, podziwiać zwierzęta, poznawać drzewo genologiczne - gospodarzy, jak też życiorysy słynnych Warmiaków, a także smakować przysmaki z kuchni regionalnej. Ognisko pełni rolę kulturotwórczą, etyczno-moralną, proekologiczną i integracyjną.

Rita i Leonard Kostkowie są laureatami licznych nagród i wyróżnień, w tym medalu „Pro Ecclesia Pontifice” nadawanego przez Jana Pawła II, nagrody „Solidarności”, nagrody regionalnej im. Michała Lengowskiego oraz ogólnopolskiej nagrody im. Ks. Bolesława Domańskiego „Rodło”.

 

w kategorii