Sport - mocna strona UWM

Zmień rozmiar tekstu

Cztery złote, dwa srebrne i jeden brązowy. Ten medalowy dorobek stawia UWM na 8.miejscu w Polsce w klasyfikacji medalowej Akademickich Mistrzostw Polski.

Sport to mocna strona UWM. Uniwersytet zajął 8. miejsce w klasyfikacji medalowej Akademickich Mistrzostw Polski w roku akademickim 2013/14. Podczas corocznej Gali sportu akademickiego, która odbyła się w Katowicach wyróżnienie odebrał prof. Janusz Piechocki, prorektor ds. studenckich, wiceprezes AZS UWM. W uroczystości, której gospodarzami byli prof. Marek Rocki, prezes Zarządu Głównego AZS oraz Bogusław Oleksy, prezes Organizacji Środowiskowej AZS w Katowicach, uczestniczyło ponad 300 gości.

Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w rywalizacji sportowej z innymi uczelniami w Akademickich Mistrzostwach Polski organizowanych przez Zarząd Główny AZS pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki zajął czołowe lokaty zarówno w klasyfikacji medalowej jak i punktowej.

W roku akademickim 2013/14 w ogólnopolskich zmaganiach sportowych studentów UWM w klasyfikacji medalowej zajął wysokie 8. miejsce wśród wszystkich uczelni w Polsce i 3. miejsce wśród uniwersytetów zdobywając 4 złote medale, 2 srebrne i 1 brązowy. W klasyfikacji punktowej obejmującej 30 dyscyplin sportu zostaliśmy sklasyfikowani na 15. miejscu wśród wszystkich uczelni i na 6. miejscu wśród uniwersytetów.

W edycji 2013/14 Akademickich Mistrzostw Polski wystartowało łącznie 188 uczelni wyższych. Na wysokie miejsce UWM złożyły się starty w wielu dyscyplinach sportu na szczeblu wojewódzkim, strefowym i w finałach do których kwalifikowało się 16 najlepszych drużyn akademickich w Polsce.

Znakomicie zaprezentowali się nasi przedstawiciele biegów przełajowych. Na zawodach w Łodzi drużyna kobiet zdobyła złoty medal zarówno w klasyfikacji ogólnej jak i w klasyfikacji uniwersytetów. Dodatkowo indywidualnie złoty medal zdobyła Monika Jackiewicz na dystansie 3 km, a srebrny medal na dystansie 6 km Aleksandra Lisowska. Dobrze spisali się także nasi mężczyźni zdobywając srebrny medal w klasyfikacji uniwersytetów.

Tradycyjnie w czołówce zameldowali się nasi siatkarze ( na zdjęciu). W turnieju finałowym który odbył się w Kortowie podopieczni Andrzeja Grygołowicza zdobyli brązowy medal w klasyfikacji ogólnej i byli najlepsi wśród uniwersytetów.

Brązowe medale zdobyły również nasze studentki i studenci uprawiający siatkówkę plażową. W turnieju finałowym w Gdańsku naszą uczelnię reprezentowały po 2 pary w kategorii kobiet i mężczyzn. które zdobyły brązowe medale w klasyfikacji ogólnej.

Znakomicie startowali też nasi lekkoatleci. Na zawodach w Białymstoku Akademickimi Mistrzami Polski zostali Karolina Bołdysz w rzucie oszczepem i Paweł Regin w pchnięciu kulą.

Drugi raz z rzędu najlepszym zawodnikiem AMP w trójboju siłowym został Mariusz Grotkowski. który zdobył złoty medal w kategorii do 66 kilogramów.

W Bytomiu rywalizowali judocy i judoczki. Brązowy medal w klasyfikacji ogólnej zdobył Kacper Witkowski, w klasyfikacji uniwersytetów najlepsza była Alicja Kierońska, a brązowym medalistą - Andrzej Gieroń.

W Poznaniu odbyły się zawody w pływaniu. Nasze studentki zdobyły brązowy medal w klasyfikacji ogólnej w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym.

Srebrny medal w klasyfikacji uniwersytetów zdobyli także nasi żeglarze na zawodach w Giżycku, a brązowy medal drużyna badmintona na turnieju finałowym w Krakowie.

Do wysokiej pozycji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przyczynili się też przedstawiciele takich dyscyplin jak: brydż sportowy, LA, judo, koszykówka, futsal, narciarstwo, piłka ręczna, piłka siatkowa, pływanie, tenis stołowy, snowboard i szachy.

- Jestem bardzo zadowolony z tego wyniku. Nasz uniwersytet znajduje się w czołówce najbardziej usportowionych uczelni w Polsce. Mamy dobrze rozwiniętą infrastrukturę sportową, dobre warunki do rozwijania różnych form aktywności sportowej i ten wynik oznacza, że nasi studenci dobrze to wszystko wykorzystują. Należy przy tym pamiętać, że nie mamy żadnego kierunku kształcenia o profilu sportowym i wszystkie te osiągnięcia zawdzięczmy studentom sportowcom-amatorom – cieszy się prof. Janusz Piechocki, prorektor ds. studenckich, wiceprezes AZS UWM.

Prorektor chociaż studentem od dawna już nie jest, za studenckich czasów był aktywnym członkiem Akademickiego Klubu Turystycznego i do dzisiaj wyrusza często na kilkunastokilometrowe rajdy piesze.

*    *    *

Akademickie Mistrzostwa Polski są rozgrywane od 1961 r. i są najważniejszą imprezą sportową dla sekcji uczelnianych AZS-ów. Mają formułę jednoroczną i obejmują 41 dyscyplin, w których jest prowadzona klasyfikacja drużynowa. Dyscypliny: aerobik sportowy, badminton, biegi przełajowe, brydż, ergometr wioślarski, futsal, jeździectwo, judo, kolarstwo górskie, koszykówka, lekkoatletyka, narciarstwo alpejskie, piłka nożna, piłka ręczna, piłka siatkowa, pływanie,siatkówka plażowa, snowboard, szachy, tenis, tenis stołowy, trójbój siłowy, wioślarstwo, wspinaczka sportowa, żeglarstwo.