Salon Maturzystów w tym roku online

mgr Paweł Łojewski
Epidemia COVID-19 nie przeszkodziła w organizacji tegorocznego Salonu Maturzystów. Spotkania i konsultacje przeniosły się do Internetu. W internetowym stoisku UWM porad udzielali pracownicy Biura ds. Studenckich. Można było także zwiedzać kampus wirtualnie.

W tym roku COVID-19 wymusił na fundacji „Perspektywy” zorganizowanie Salonu Maturzystów w Internecie. Warmińsko-Mazurski oraz Podlaski Salon Maturzystów zaprosiły kandydatów na studia do wirtualnych stoisk 28 września. Dla ułatwienia nawigacji na stronie internetowej, organizatorzy przygotowali kilka stref: ucznia, rodzica, nauczyciela. Na przyszłych maturzystów czekały czaty z ekspertami z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, porady coacha, spotkania z wykładowcami. Specjaliści z Biura ds. Studenckich UWM zadbali o to, aby potencjalni kandydaci otrzymali komplet informacji nt. studiowania na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

- W tym roku jest nietypowo, to prawda. Kandydaci zwiedzają wirtualne stoiska. Przyszli maturzyści, po internetowej rejestracji na stronie Salonu, mogą uczestniczyć online we wszystkich przygotowanych dla nich spotkaniach, np. z ekspertami z OKE w Łomży, dotyczących matur. Otrzymują również w formie e-booka ogólnopolski informator dla maturzystów z ofertami kształcenia wszystkich polskich uczelni – wyjaśnia mgr Paweł Łojewski, kierownik Biura ds. Studenckich UWM.

Tradycyjnie olsztyński Salon Maturzystów otworzył dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

- Witam wszystkich przyszłych maturzystów. Znajdujecie się trochę nietypowo, bo online, w wyjątkowym miejscu. Drugiego takiego kampusu na próżno szukać w Polsce. Zachęcam, abyście skorzystali z oferty Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Być może ta decyzja będzie skutkowała waszymi sukcesami w późniejszym życiu. Zapewniam, że oferta kształcenia naszej uczelni została tak przygotowana, aby każdy znalazł coś dla siebie – podkreślał rektor prof. J. Przyborowski.

Obecnie UWM prowadzi aż 79 kierunków kształcenia. Oprócz istniejących od kilku lat, pojawiły się też nowości – m.in. psychologia, chemia, bezpieczeństwo i certyfikacja żywności. Oferta UWM jest jedną z najbogatszych, które przygotowały uczelnie w Polsce. Wirtualne stoisko Uniwersytetu czynne jest cały dzień – od godz. 9.00 rano do 19.00.

- Odpowiadamy na pytania o konkretne kierunki, kierujemy na strony internetowe poszczególnych wydziałów oraz zapraszamy na wirtualne wycieczki. W tym roku trwa akcja promocyjna #kierunekUWM i zachęcamy maturzystów do rozejrzenia się u nas. W naszym stoisku są linki umożliwiające wirtualne spacery po wydziałach. Filmy kręcone były specjalną kamerą umożliwiającą pokazywanie obrazu w 360 st. Z pomocą telefonu lub tabletu z wykorzystaniem specjalnych okularów można zwiedzać pracownie i laboratoria i wszystkie ciekawe miejsca – informuje Paweł Łojewski.

Przyszli maturzyści mają czas na złożenie wstępnych deklaracji o wybranych przedmiotach maturalnych do końca września. Na UWM w nowym roku akademickim na studiach dziennych będzie się uczyć ok. 18 tys. studentów.

mah