Rusza rozbudowa północnego skrzydła szpitala uniwersyteckiego

podpisanie umowy - dyrektor USK Radosław Borysiuk oraz Małgorzata Jacyno, przedstawicielka firmy Adamietz
Rozpoczyna się ostatni etap rozbudowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego UWM. 14 lipca dyrektor szpitala podpisał umowę z wykonawcą – firmą Adamietz ze Strzelec Opolskich.

Przy podpisaniu umowy obecni byli także: prof. Ryszard Górecki, rektor UWM oraz prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów, rektor elekt.

- Rozbudowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego jest dla nas bardzo istotna, ponieważ trudno sobie wyobrazić podnoszenie jakości kształcenia na Wydziale Lekarskim czy też kierunkach związanych ze zdrowiem bez rozbudowy bazy klinicznej, która jest również bazą dydaktyczną. Bardzo się cieszę także z tego, że jeden z oddziałów będzie mógł być przekształcony w oddział geriatryczny. Społeczeństwo się starzeje, potrzeby rosną, a my nie jesteśmy przygotowani, żeby temu sprostać. Musimy zastanowić się, skąd pozyskać specjalistów w tej dziedzinie, bo niestety jest ich w kraju bardzo niewielu – podkreśla prof. Jerzy Przyborowski.

Budowa północnego skrzydła Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego UWM to trzeci i ostatni etap rozpoczętego w 2009 r. tworzenia studiów medycznych na Warmii i Mazurach.

- Projekt rozbudowy szpitala powstał już w 2016 r. Po wyłonieniu projektanta – firma Sosak & Sosak - ogłosiliśmy przetarg na wyłonienie wykonawcy. Dwa postępowania przetargowe musieliśmy unieważnić, ponieważ kwoty, które zostały zaproponowane na realizację tej inwestycji znacznie przekraczały możliwości budżetowe. Dopiero trzecie doprowadziło do wyłonienia wykonawcy – wyjaśnia Radosław Borysiuk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Budowa północnego skrzydła zakończy się w sierpniu 2022 r. Koszt inwestycji to ponad 40 mln zł.

Nowy budynek składać się będzie z pięciu poziomów. Na początek nadbudowana zostanie obecna kotłownia znajdująca się pomiędzy izbą przyjęć a Centrum Medycyny Eksperymentalnej im. Behringa.

- Na poziomie -1 znajdzie się radiologia, pracownia rezonansu, sala angiokardiologiczna, magazyny apteczne i szatnie dla personelu. Na poziomie 0 - vis a vis izby przyjęć – będzie apteka, laboratorium analityczne, pracownia serologiczna, bank krwi, punkt pobrań przy laboratorium. Na poziomie 1. znajdzie się rehabilitacja neurologiczna i ogólnoustrojowa z 30 łóżkami. Będzie to rehabilitacja bardzo nowoczesna. Na piętrze 2. umiejscowiona zostanie Klinika Neurologii z oddziałem udarowym, a na piętrze 3. Klinika Kardiologii i Chorób Wewnętrznych – wylicza dyrektor szpitala.

Oprócz tego w nowym budynku znajdą się sale dydaktyczne dla studentów. To, co istotne, to to, że sale dla pacjentów będą 1- i 2-osobowe, co ułatwi utrzymywanie dystansu społecznego w dobie koronawirusa. W miejscu obecnej Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych uruchomiony zostanie Oddział Geriatrii z 15 łóżkami.

- Pacjenci w regionie długo czekali na ten oddział. Jest na to zgoda dyrektora Narodowego Funduszu Zdrowia. Będziemy mieli miejsce, gdzie będziemy mogli leczyć osoby starsze - podkreśla Radosław Borysiuk.

Przed rozpoczęciem budowy administracja szpitala pomyślała także o miejscach parkingowych dla pacjentów. Przy Centrum Medycyny Eksperymentalnej im. Emila Behringa powstało ponad 40 miejsc postojowych.

W imieniu firmy Adamietz ze Strzelec Opolskich umowę podpisała Małgorzata Jacyno, generalny wykonawca trzeciego etapu rozbudowy szpitala uniwersyteckiego i absolwentka budownictwa UWM.

- Jesteśmy bardzo zaszczyceni, że będziemy mogli realizować tę inwestycję dla Olsztyna i całego województwa. W ciągu 7 dni odbierzemy od zamawiającego plac budowy i ruszymy z robotami. Czas realizacji to 25 miesięcy. To nasza druga inwestycja w Olsztynie. Pierwszą także zrealizowaliśmy dla UWM. Jest to Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Kortosfera, które jest teraz w trakcie odbioru – wyjaśnia Małgorzata Jacyno.

Uniwersytecka medycyna bardzo się rozwija. Dzień wcześniej UWM otrzymał z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dodatkowe dofinansowanie w wysokości 18 mln zł w obligacjach skarbowych. Uczelnia przeznaczy pieniądze na zakup ultranowoczesnego mikroakceleratora liniowego do radiochirurgii.

- Wczoraj został przekazany czek na urządzenie służące do radioterapii. Dodatkowo już mamy możliwość leczenia laserem chorób nowotworowych w obrębie mózgu pod kontrolą rezonansu, aczkolwiek jeszcze musimy doinwestować sale i pracownie rezonansu po to, żeby to było zgodne z wymogami – podsumowuje dyrektor szpitala.

Sylwia Zadworna