Ruslan Stefanchuk w Kortowie

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy gościł w kampusie akademickim UWM w niedzielę 28 sierpnia. Ruslan Stefanchuk to druga najważniejsza osoba w Ukrainie i pierwszy tak wysokiej rangi urzędnik państwowy tego kraju, który pojawił się w Polsce od czasu rozpoczęcia wojny.

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy spotkał się w Kortowie z przedstawicielami ukraińskiej społeczności w Olsztynie i pracownikami UWM pochodzącymi z Ukrainy. Ruslana Stefanchuka w kampusie akademickim oficjalnie powitał rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski.

 

Szef Rady Najwyższej Ukrainy przyjechał do Polski na zaproszenie marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego. W niedzielę był gościem spotkania zorganizowanego dla uczestników Campusu Polska Przyszłości oraz wziął udział w symbolicznym nadaniu jednemu z placów na Osiedlu Mazurskim w Olsztynie imienia generała Marka Bezruczki. Bezruczka zasłużył się w Bitwie Warszawskiej 1920 roku i był, jak mówił Ruslan Stefanchuk, "wspólnym bohaterem obu narodów".

red