Prof. Ryszard Górecki odznaczony przez rząd Japonii

Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, senator prof. Ryszard Górecki otrzyma Order Wschodzącego Słońca, Złota i Srebrna Gwiazda, odznaczenie przyznawane przez rząd Japonii. Stosowną uchwałę rząd Japonii podjął 29 kwietnia.

W uzasadnieniu decyzji m. in. można przeczytać, że senator Ryszard Górecki przyczynił się do rozwoju kontaktów między parlamentarzystami obu krajów oraz promocji japońsko-polskiej wymiany naukowej. Jako przewodniczący Polsko-Japońskiej Grupy Parlamentarnej Senatu, aktywnie angażował się w promocję rozwoju relacji gospodarczych między Japonią i Polską, m.in. poprzez organizację spotkań członków Polsko-Japońskiej Grupy Parlamentarnej Senatu i przedstawicieli przedsiębiorstw japońskich.
Ponadto prof. Ryszard Górecki posiada duże zasługi dla rozwoju wymiany naukowej między Japonią i Polską. Brał udział we wspólnych projektach z naukowcami japońskimi i jest współautorem wielu prac naukowych. Jako rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego doprowadził do rozpoczęcia współpracy z Graduate School of Agriculture and Life Sciences Uniwersytetu Tokijskiego.
Ambasada Japonii złożyła wyrazy uznania senatorowi Ryszardowi Góreckiemu za jego działalność. Wierzymy, że zbudowane przez senatora Góreckiego relacje współpracy staną się podstawą do dalszego pomyślnego rozwoju stosunków japońsko-polskich - czytamy w komunikacie.

Związki z Japonią prof. Ryszarda Góreckiego sięgają przełomu lat 80. i 90. Jako młody naukowiec odbył dwukrotnie staż w tym kraju – w latach 1988/89 w  Tohoku University, Sendai oraz w 1990 r. w Tokyo University of Agriculture and Technology.

- Swoje życie naukowe rozpocząłem od dwóch staży w Japonii. Dla młodego naukowca japońskie stypendia były  zarówno znaczącym wsparciem, jak i ogromną szansą. A kiedy szybko przyszedł sukces naukowy, zaangażowałem się w budowanie podwalin współpracy polsko-japońskiej. Pamiętam także pomoc płynącą do nas z Japonii podczas stanu wojennego. Przyjęcie tego orderu to dla mnie prawdziwe przeżycie – tym bardziej, że niezwykle szanuję ten piękny, potężny i przyjazny nam kraj – mówi prof. Górecki.

Order Wschodzącego Słońca jest trzecim najważniejszym orderem japońskim. Został ustanowiony w 1875r. przez cesarza Mutsuhito (Meiji). Początkowo był nadawany za specjalne zasługi wojskowe. Po II wojnie światowej rola orderu zmieniła się i odtąd jest nadawany osobom cywilnym za specjalne zasługi dla Japonii. Może być nadawany także pośmiertnie. Orderem tym zostało do tej pory odznaczonych 17 Polaków. Należą do nich m.in. Henryka Bochniarz - ekonomistka, była minister przemysłu; Michał Kleiber – prezes PAN; Józef Piłsudski, Edward Śmigły Rydz i Andrzej Wajda.

opr. mah