Rekordowy rok w Collegium Medicum UWM

5 października nowy rok akademicki uroczyście zainaugurowało Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Tylko na Wydziale Lekarskim w tym roku naukę na pierwszym roku studiów rozpoczęło 200 osób.

Tradycyjnie już uroczysta inauguracja roku akademickiego Collegium Medicum rozpoczęła się od przemarszu orszaku akademickiego spod szpitala uniwersyteckiego na dziedziniec zamku olsztyńskiego. To tam studenci kierunków: lekarskiego, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne i dietetyka złożyli swoje przyrzeczenia.

Uroczystości w Centrum Konferencyjnym przewodniczył Prorektor UWM ds. Collegium Medicum prof. Sergiusz Nawrocki. Opowiadał o wyzwaniach i sukcesach inwestycyjnych, w tym oddaniu do użytku nowego skrzydła Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oraz powstającym Ośrodku Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi w Olsztynie, który pierwszych pacjentów przyjmie na początku przyszłego roku. Dziękował także za zaangażowanie naukowcom. Dzięki ich codziennej pracy w przeprowadzonej niedawno ewaluacji dyscyplin naukowych Wydział Lekarski otrzymał kategorię B+.

- Oznacza to, że jesteśmy w gronie najlepszych uczelni w Polsce! - mówił Prorektor UWM.

Prof. Nawrocki podkreślał też, że tegoroczna rekrutacja na kierunek lekarski była rekordowa.

- Przyjęliśmy 160 osób. Nieco mniej pojawiło się na kierunku anglojęzycznym. Bezpośredni wpływ na to miała tocząca się wojna w Ukrainie. Rekrutacja była dużo trudniejsza, ale wyszliśmy z niej zwycięsko. 60 osób z czterech kontynentów rozpoczyna studia - zaznaczył.

W uroczystym powitaniu roku akademickiego w Collegium Medicum uczestniczył także Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

- Wszyscy jesteśmy tutaj po to, żeby budować przyszłość, rozwój i dobro Uniwersytetu, ale również Collegium Medicum. Potrzebna jest jedność i o nią w szczególny sposób chcę poprosić. Prosiłbym, by do tej wspólnoty dołączyło całe środowisko lekarzy z Olsztyna i nie tylko z Olsztyna - apelował prof. Jerzy Przyborowski.

Nowych studentów przywitali także przedstawiciele samorządu studenckiego Wydziału Lekarskiego i Szkoły Zdrowia Publicznego - Jakub Wrocławski i Julia Pucer.

Z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego studenci i zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać wykładu inauguracyjnego. Wygłosiła go dr hab. nauk medycznych Monika Rucińska, prof. UWM, która mówiła o tym, jaki wpływ na diagnozowanie nowotworów mają kwestie związane ze wstydem pacjenta. Przypominała studentom kierunków medycznych, że pacjent, który przychodzi do lekarza, konfrontuje się z wieloma problemami: z bezradnością, słabością, niedoskonałym ciałem, nagością, koniecznością poddania się nieprzyjemnym badaniom. Jak tłumaczyła, w takiej sytuacji niekomfortowo może czuć się także lekarz - on również musi zmierzyć się ze swoim wstydem i świadomością, że narusza przestrzeń intymną pacjenta. Przyszłym pracownikom ochrony zdroiwa pofesor Rucińska zwracała uwagę na to, że w relacjach z pacjentem bardzo ważny jest szacunek - zarówno do niego, jak i do siebie samych.

Piotr Szauer, red.

Relacji można także posłuchać >>> na stronie Radia UWM FM