Realizm gier strategicznych, czyli jak się ma gra bitewna do bitwy

Katedra Wojskoznawstwa i Studiów Strategicznych Instytutu Historii zaprasza 22 marca na wykład i dyskusję z Wojciechem Zalewskim, specjalistą w dziedzinie symulacji i gier wojennych.

Spotkanie odbędzie się 22 marca (wtorek) w godzinach 15.00-18.00 w auli Dietrichów na Wydziale Humanistycznym UWM.

Symulacje wojenne i gry stanowią ważne i innowacyjne narzędzie analizy. Pozwalają zweryfikować rozwiązania militarne w wybranych warunkach. W okresie postępującej destabilizacji świata i wojny na Ukrainie zapoznanie się z podobnym warsztatem wydaje się wręcz krokiem koniecznym.

Szczególnie gry wojenne cieszą się dużym zainteresowaniem miłośników walki, wojska i taktyki. Wcielając się w dowódcę wojsk, czy innego uczestnika konfliktu, możemy się przenieść w świat gry – od starożytności, przez okres średniowiecza, czasy napoleońskie, aż po pierwszą i drugą wojnę światowe i teraźniejszość. Niektóre gry wybiegają w przyszłość, opierając się na wymyślonej sytuacji z przyszłości.

Wojciech Zalewski jest autorem kilkuset gier oraz artykułów, książek i atlasów historycznych. Jest także redaktorem naczelnym wydawnictwa Taktyka i Strategia, które publikuje gry bitewne osadzone we wszystkich epokach historycznych i współczesności.

Zapraszamy studentów, pracowników uczelni, uczniów szkół, wojskowych i wszystkich zainteresowanych.

dr Grzegorz Kała
Katedra Wojskoznawstwa i Studiów Strategicznych