Projektuję modele i swoją przyszłość

Mateusz Rynkiewicz i Tomasz Zimorski - studenci mechaniki i budowy maszyny WNT podtrzymali dobrą passę swego wydziału i zajęli wysokie miejsca w konkursie na projektowanie.

Konkurs zorganizowała firma CNS Solutions, dystrybutor programu SolidWorks. Istnieje on od 2001 roku i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jego celem jest wyłonienie najlepszego projektu, wykonanego w oprogramowaniu SolidWorks oraz umożliwienie uczestnikom konkursu, zaistnienia na rynku inżynierskim. Była to już jego 13. edycja. Studentom WNT i tym razem nie sprawiła większego problemu.

Mateusz Rynkiewicz (z lewej) zdobył w nim 3. miejsce. Studiuje na 4 r. I stop. mechaniki i budowy maszyn. Zaprojektował efektowną barkę turystyczną. Był to jego pierwszy start.

- O tym, że jest taki konkurs poinformował nas dr inż. Jerzy Domański. Miałem dobre wyniki z zajęć w SolidWorks, a studenci naszego wydziału we wcześniejszych edycjach zajmowali wysokie miejsca, postanowiłem więc i ja spróbować swoich sił – mówi Mateusz.

Projekty reprezentowały wysoki poziom konstrukcyjny. Oceniane były pod względem: funkcjonalności konstrukcji, sposobu modelowania, innowacyjności, wykorzystania funkcji pakietu SolidWorks Education Edition i pakietu Simulation.

- Specjalnych dużych trudności nie miałem. Dziękuję dr inż. Jerzemu Domańskiemu, który w czasie zajęć bardzo dobrze wprowadził nas w projektowanie w SolidWorks. Dzięki temu przy pracy nad jachtem, nie miałem problemu w poruszaniu się w tym programie - wspomina Mateusz.

Praca nad projektem wymagała ogromniej wiedzy, ale okazała się również czasochłonna.

- Od końca sesji do 14 września przy projekcie siedziałem prawie codziennie, czasem po 12 godzin, a czasem po 15 - dodaje.

Zdobycie trzeciego miejsca było ogromnym zaskoczeniem dla Mateusza Rynkiewicza i sprawiło mu wielkie zadowolenie, ponieważ konkurs charakteryzuje się wysokim poziomem i dużą konkurencją

- W następnej edycji postaram się o zajęcie lepszego miejsca - twierdzi.

Tomasz Zimorski, student 1r.II st. mechaniki i budowy maszyn został wyróżniony w tym konkursie. Zaprojektował zegarek mechaniczny. O konkursie dowiedział się z plakatu. Postanowił więc spróbować swoich sił, tym bardziej, że miał dużo czasu do terminu zgłaszania pracy. Był to jego pierwszy start w tym konkursie, chociaż zamierzał brać udział w jego wcześniejszych edycjach.

- Jako projekt postanowiłem wykonać zegarek mechaniczny – informuje.

Do wyboru właśnie takiego tematu Tomasza zainspirowały filmy pokazujące budowę nietypowych zegarków mechanicznych, których mechanizmy są naprawdę na wysokim poziomie technicznym. Zanim przystąpił do realizacji swego pomysłu, postanowił wzbogacić wiedzę książkową i poczytać na temat mechaniki zegarków. Jego zegarek jest innowacyjny. Różni się od przeciętnego zegarka mechanizmem wskazań. Wskazówka godzinowa w jego czasomierzu wykonuje jeden obrót w ciągu 36 godzin, a nie 12 jak w zwykłych.

- Organizator konkursu dał 5 miesięcy na wykonanie zgłoszonego projektu. Wiedziałem, że będzie to czasochłonne, więc przystąpiłem do jego realizacji zaraz po zakwalifikowaniu się i zajmowałem się nim praktycznie do ostatniego tygodnia – dodaje.

Co w realizacji projektu było najtrudniejsze?

- Uruchomienie mechanizmu, żeby działał w poprawny sposób. Problem ten towarzyszył mi do samego końca. Reszta to masa obliczeń i bardzo dużo czasu poświęconego na modelowanie.

Tomasz jest usatysfakcjonowany ze zdobycia wyróżnienia, chociaż nie ukrywa, że liczył na więcej.

- Może dzięki temu zostanę zauważony na rynku. Prace, które zajęły wyższe miejsca, były naprawdę bardzo dobre i gratuluję ich autorom. Konkurs uświadomił mi nad czym muszę jeszcze popracować – tłumaczy.

Obaj studenci mają liczne i bardzo rozmaite zainteresowania. Tomasz najwięcej wolnego czasu poświęca na podnoszenie własnej sprawności fizycznej, która w jego życiu odgrywa ważna rolę.

- Co do moich planów na przyszłość to aktualnie widzę się w biurze konstrukcyjnym, ale jestem otwarty na cały rynek związany z zawodem. Teraz jednak celem numer 1 jest obrona pracy magisterskiej.

Z kolei Mateusz oprócz pasjonującego go kierunku studiów, interesuję się również muzyką. Gra na gitarze.

Studenci WNT UWM nie po raz pierwszy odnosili sukcesy w Konkursie projektowym SolidWorks. Świadczy o tym: pierwsze miejsce Bartosza Rosse w 2013r  i Tomasza Nalborskiego w 2007 r, trzecie miejsce Łukasza Cieszyńskiego w 2010 r., czwarte miejsce Bartosza Rosse w 2012 r. i czwarte miejsce Emila Przemielewskiego w 2006 r.

Więcej o konkursie na stronie: http://www.cns.pl/Edukacja/Konkurs-studencki/Student-Design-Contest.aspx

Ewelina Kamińska, Wioleta Wróbel

w kategorii