Profesorski opłatek

Kolejne spotkanie opłatkowe władz rektorskich z emerytowanymi współpracownikami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odbyło się 21 grudnia 2013 roku. Towarzyszyło mu zwiedzanie starej kotłowni.

Na podzielenie się opłatkiem zostało zaproszonych około 90 profesorów. Przybyło ponad 50 osób. Po przywitaniu gości rektor prof. Ryszard Górecki stwierdził, że cieszy się, iż 2013 rok będący pechowym, a zarazem trudnym, pełym stresu i problemów - kończy się. W swoich życzeniami rektor zwrócił szczególną uwagę słuchaczy na to, że powszechnie życząc wesołych świąt nie skupiamy się na tym, co najważniejsze, czyli na zdrowiu, ale na chwilach, które przemijają. Rektor wszystkim zebranym życzył dużo słonecznych dni. Wspomniał również o 35 osobach łącznie z Państwem Dietrich, którzy opuścili już na zawsze grono żyjących. Podziękował również za to, co my dziś kontynuujemy w naszym ośrodku akademickim. Rektor Górecki mówił również o licznych projektach dotyczących przyszłości uczelni.

Następnie zebrani zaśpiewali wspólnie kolędy, po czym indywidualnie składali sobie życzenia. Wszyscy zasiedli potem do posiłku, który umilała świąteczna muzyka. Następnie głos zabrał prof. Tadeusz Krzymowski, który przybliżył dzieje uczelni.  Złożył na koniec najserdeczniejsze życzenia władzom rektorskim, a także zauważył, że: ,,W trudnych czasach można też tworzyć i się rozwijać”.

Prof. Jerzy Strzeżek zaprosił gości do odwiedzenia Izby Tradycji UWM (we wtorki i piątki od godz. 10 do 14) oraz wpisania się do pamiątkowej księgi gości. W swojej wypowiedzi zwrócił uwagę słuchaczy na to, że Uniwersytet poza kształceniem intelektualnym uczy również szacunku do tradycji.

Nad prawidłowym przebiegiem całej uroczystości czuwała Maria Sobczak, kierowniczka Biura Rektora. Oprawą muzyczną zajął się Zespół Pieśni i Tańca Kortowo. Honorowym gościem był śpiewak ks. dr Zbigniew Stępniak, który na specjalne życzenie rektora prof. Ryszarda Góreckiego wykonał piosenkę pod tytułem "Gdybym był bogaty".

Spotkanie opłatkowe podobało się wszystkim emerytowanym współpracownikom.

- Było bardzo pięknie, występy - super  - to opinia prof. Tadeusza Stachowskiego z Wydziału Nauk Ekonomicznych.

Rektor zaprosił też wszystkich gości do obejrzenia odremontowanej kotłowni. Zrobiła na nich wielkie wrażenie.

- To było i nadal jest serce Kortowa. Wszystko fantastycznie wykonane. Z przyjemnością oglądam sztukę, która jest pokazywana w sali wystawowej - mówiła prof. Luiza Dusza z Wydziału Biologii i Biotechnologii.

- Wygląda bardzo ładnie. Pamiętam gdy stara kotłownia była czynna: lokomotywa, hałdy węgla. A teraz piękne pomieszczenie - stwierdził prof. Zygmunt Wyrzykowski z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

- Kotłownia to monument techniczny i historyczny. Mieści się tu kilka placówek uczelnianych, kilka sal zajęciowych, ćwiczeniowych - powiedział prof. Andrzej Rejowski z Wydziału Biologii i Biotechnologii.

Ewa Aniela Jerzyło studentka

 

w kategorii