„Profesor Górecki” - nowa lilia z kortowskiego ogrodu

zdjęcie lilii
„Profesor Górecki” – tak nazywa się jedna z najnowszych odmian lilii zarejestrowanych w Królewskim Towarzystwie Ogrodniczym w Londynie. 5 grudnia jej patron odebrał certyfikat.

Lilię nowej odmiany „Profesor Górecki” wyhodowała dr inż. Beata Płoszaj-Witkowska - adiunkt w Katedrze Ogrodnictwa na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM. Prowadzi ona zajęcia z przedmiotów: rośliny ozdobne, drzewa i krzewy, rabaty kwiatowe, florystyka. Jej zainteresowania naukowe dotyczą hortiterapii, której w Polsce jest prekursorką; rozmnażania in vitro oraz hodowli m.in. czosnków ozdobnych, lilii i storczyków.

Prace nad nową odmianą lilii rozpoczęła w 2007 r. Do krzyżowania użyła dwóch form rodzicielskich odmiany „Miss Alice” i „Conneticut King”.

- Wykorzystałam te odmiany, gdyż chciałam uzyskać odmianę, która jest przede wszystkim mrozoodporna i mało podatna na choroby. Na dodatek nie chciałam, aby pachniała - wyjaśnia dr inż. Beata Płoszaj-Witkowska.

Dr Płoszaj-Witkowska użyła 50 cebulek „Miss Alice” i pyłku z „Connecticut King”. Z tego „związku” uzyskała tysiące nasion. Po segregacji i dokładnej ocenie wysiała je do skrzynek w szklarni a następnie posadziła do gruntu. Skiełkowało z nich 4000, z których 200 dało cebule. W pierwszym roku zakwitło ok. 50. Wśród nich znalazła się lilia „Profesor Górecki”.

- Włożyłam w hodowlę tej lilii wiele lat ciężkiej, w dużej mierze fizycznej pracy – mówi dr Beata Płoszaj-Witkowska.

Dlaczego wyhodowanie tej odmiany zajęło prawie 10 lat?

- Chodzi m.in. o to, aby cechy genetyczne, na których mi zależało utrwaliły się – wyjaśnia dr Beata Płoszaj-Witkowska.

Nową odmianę lilii Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze w Londynie zarejestrowało 10 sierpnia 2017 r. 5 grudnia dr Płoszaj-Witkowska w towarzystwie prof. Krzysztofa Młynarczyka, dziekana WKŚiR wręczyła patronowi lilii certyfikat.

Prof. Ryszard Górecki, rektor UWM był wzruszony takim nietypowym prezentem na Mikołajki.

- Dzięki liliom wyhodowanym przez dr Płoszaj-Witkowską wydział w ostatniej ocenie parametrycznej otrzymał 150 punktów, przez co uzyskał kategorię naukową A. Gratuluję serdecznie – powiedział rektor

Dlaczego dr inż. Płoszaj Witkowska nazwała nową odmianę lilii właśnie „Profesor Górecki”?

- Bo rektor, prof. Ryszard Górecki bardzo pomógł naszemu wydziałowi w zdobyciu dużego grantu na rozbudowę i modernizację Katedry Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. To nasze podziękowanie – wyjaśnia dr inż. Płoszaj Witkowska.

Lilia „Profesor Górecki” jest pierwszą, której patronuje pracownik naszego Uniwersytetu. Swoje lilie mają już inni polscy naukowcy: prof. Kazimierz Mynett, prekursor hodowli lilii w Polsce, prof. dr hab. Elżbieta Pogroszewska, prof. dr hab. Agnieszka Krzemińska i mgr Dorota Janicka. 27 stycznia 2016 r. Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze w Londynie zarejestrowało odmianę lilii „Queen of Kortowo”. Ten kwiat wyhodowała również dr. inż. Płoszaj-Witkowska.

Lilie „Profesor Górecki” oraz „Queen of Kortowo” będziemy mogli podziwiać w lipcu 2018 r. w ogrodzie koło uniwersyteckiej szklarni.

lek

 

w kategorii