Poznaj świat w Dniu Międzykulturowym

Do wiosny niecałe dwa tygodnie, ale już 10 marca Wydział Humanistyczny był pełen kolorów, śpiewów i radości, a to wszystko z powodu Dnia Międzykulturowego, który zorganizowali studenci filologii angielskiej.

Impreza odbyła się na wydziale po raz pierwszy i pozwoliła uczestnikom poznać inne, często bardzo dalekie kraje, nie wychodząc z Wydziału Humanistycznego.

- Dzień Międzykulturowy to okazja, aby popularyzować wiedzę na temat innych kultur, a także propagować międzykulturowy dialog. Ponadto, jest to wspaniała możliwość, aby promować nasz wydział i aktywizować studentów – opowiada Elżbieta Klimus, studentka, jedna z organizatorek.

Imprezę zainaugurowały występy artystyczne studentów. W Auli Teatralnej odbyły się koncerty. Uczestnicy spotkania grali na gitarze i skrzypcach, nie zabrakło też wokalistki, której śpiew wzruszył widownię. Następnie odbył się kabaret.W krótkich i zabawnych scenkach z życia studentów i uniwersytetu aktorzy przedstawili na przykład problemy studentów, którzy stoją w kolejce do dziekanatu, przybliżyli jak wyglądają wykłady oraz sesja – zmora studentów. Po kabaretach nastąpił pokaz tańca w stylu azjatyckim. Studentki prezentowały się zjawiskowo w pięknych strojach orientalnych.

Po pierwszej części spotkania odbyła się prezentacja stoisk poszczególnych kręgów kulturowych oraz degustacja potraw typowych dla danego kraju. Studenci przebrani w ludowe stroje przedstawiali elementy charakterystyczne danych kultur, jak na przykład książki „mangi” i „anime” w przypadku Japonii oraz flagi, mapy, zdjęcia, książki, instrumenty i inne rekwizyty dla poszczególnych krajów. Studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej przedstawili stoisko kręgu kulturowego Włoch, Hiszpanii i Portugalii i wywiesili flagi tych państw. Poza tym ukazane były również kraje bałkańskie, niemieckojęzyczne, Europy Wschodniej, Ameryki Południowej, Dalekiego i Bliskiego Wschodu, kraje anglojęzyczne oraz Polska. Na stole polskim nie zabrakło takich potraw, jak bigos, który był najchętniej kosztowany przez ludzi. Wszystkie stoliki znajdowały się na parterze Wydziału Humanistycznego. Największą uwagą cieszyło się stoisko poświęcone krajom Dalekiego Wschodu, przy którym można było znaleźć orientalne smakołyki, figurki i książki.

- Przekąski z zielonej herbaty smakowały bardzo dziwnie, ale wspaniale było móc tego spróbować - opowiada Agnieszka, studentka.

Od godziny 11.30 rozpoczęła się część konferencyjna imprezy pt. „Zjednoczmy się bracia i splećmy swe dłonie”, która była podzielona na 2 sekcje. Pierwsza z nich „Historia i polityka – od braterstwa po antysemityzm” miała miejsce w auli 30, a druga „Tradycja (pop)kultura, kuchnia – od Warmii po Japonię”, odbyła się w Auli Teatralnej. Obie sekcje odbywały się w tym samym czasie. Ich zadaniem było ukazanie kultury materialnej i duchowej krajów, ich obyczajowości oraz historii. Studenci przedstawili ciekawe referaty, takie, jak na przykład: tradycje Warmii, kultura i współczesna etykieta Japonii, kultura Chin itd.

Od godziny 13:00 w foyer Auli Teatralnej trwały zajęcia z jogi, medytacji i metod koncentracji, a po nich rozpoczął się warsztat zumby, pt. „Folkowa zumba i fitness z Gosią”. Po zumbie przyszła kolej na lekcję baletu przy rytmach muzyki rosyjskiej. Dzień Międzykulturowy zamknęła projekcja filmu „Oblicza Islamu”, a następnie dyskusja na jego temat. Film okazał się niezwykle ciekawy i inspirujący. Na koniec odbyło się podsumowanie dnia.

Karolina Kobak, Ewelina Kamińska, studentki

Fot. Karolina Kobak

Dzień Międzykulturowy na Wydziale Humanistycznym współorganizowały następujące koła naukowe: Afrykanistyczne Koło Naukowe, Naukowe Koło Telewizyjne „Lens”, Studenckie Koło Naukowe Historyków „Historicon” i Koło Miłośników Kultury Rosyjskiej.

w kategorii