Postać w kulturze wizualnej. Kolejna odsłona

Zmień rozmiar tekstu

uczestnicy konferencji
Celebryta i wampir, Ofelia i Wenus w futrze, Jack Strong i Superman. Na Wydziale Humanistycznym UWM trwa druga edycja ogólnopolskiej konferencji "Postać w kulturze wizualnej".

To druga odsłona zaplanowanego na 3 edycje cyklu konferencji poświęconych postaci w kulturze wizualnej. W trzydniowych obradach (19-21.04.) uczestniczy 70 naukowców z różnych ośrodków naukowych z Polski. Organizatorzy zaprosili do dyskusji kulturoznawców, filmoznawców, językoznawców, psychologów. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Geneza - mutacje - reaktywacje". W programie znalazły się wykłady plenarne, dyskusje panelowe i aż 19 sesji tematycznych o bogatej tematyce. Wśród referatów m.in. wystąpienia poświęcone kreowaniu rzeczywistości i wizerunków telewizyjnych bohaterów w stacji TVN; postaci uwodziciela Don Giovanniego w przedstawieniach operowych; wizualnym reprezentacjom kobiecej melancholii i histerii; kształtowaniu obrazu celebryty przez nowe media; internetowym wcieleniom piosenkarki i autorki tekstów Kasi Nosowskiej, grozie w teledyskach Michaela Jacksona; sztuce starożytnej Grecji i Egiptu. Zaplanowano także panele angielskojęzyczne.

- W tegorocznej edycji zastanawiamy się nad genezą i ewolucją bohaterów i temu jest poświęcona większość referatów. Przyjechały do nas znakomite osoby, np. prof. Jacek Ostaszewski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jest filmoznawcą kognitywistą, mamy panele o bohaterze w fantastyce naukowej z udziałem znanego wydawcy fantastyki Wojciecha Sedeńki, zaplanowaliśmy też dyskusję z udziałem Tomasza Żaglewskiego, specjalizującego się w tematyce komiksowej, autora książki jak Hollywood wypacza etos Supermana. Tematyka zatem jest bardzo różnorodna, ale jeden spajający wszystko motyw - sposób charakteryzowania postaci - mówi jedna z organizatorek i moderatorka kilku paneli dr Anna Krawczyk-Łaskarzewska z Katedry Filologii Angielskiej.

Osobny panel otrzymały postacie wampiryczne. Znalazł się tu m.in. referat o ewolucji figury wampira w japońskim kinie aktorskim. W tym panelu dr A. Krawczyk-Łaskarzewska wygłosiła referat o sposobie ilustrowania postaci wampirycznych.

- Ściślej mówiąc, mój referat dotyczył wampirycznych postaci kobiecych. Niewiele osób wie, że Dracula, najsłynniejszy wampir literacki tak naprawdę zawdzięcza wszystko Carmilli, wampirce opisanej w minipowieści Sheridana Le Fanu o tytule właśnie "Carmilla", 26 lat wcześniej niż ukazała się powieść Brama Stokera. Niestety, Carmilla miała nietypową orientację seksualną dlatego do masowej kultury przeniknął raczej obraz Draculi niż Carmilli. Mówiłam o tym, jak Carmilla jest przedstawiana w wydaniach ilustrowanych - dodaje dr A. Krawczyk-Łaskarzewska.

Za rok organizatorzy - Instytut Polonistyki i Logopedii oraz Katedra Filologii Angielskiej - planują 3. konferencję zamykającą cykl.

mah