Poloniści zapraszają na Dni Języka Ojczystego

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Poloniści z UWM zaplanowali jednak nieco dłuższe świętowanie. Tym razem w formie zdalnej.

– Mamy nadzieję, że zarówno miłośnicy literatury, jak i kultury języka znajdą wśród nich coś dla siebie – zaznaczają w zaproszeniu na trzydniowe obchody święta polsczczyzny dr hab. Iwona Maciejewska, prof. UWM, kierownik Katedry Literatury Polskiej, oraz prof. dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska, kierownik Katedry Języka Polskiego i Logopedii. I przypominają, że atrakcji można szukać także w mediach społecznościowych. – Zapraszamy do obserwowania naszej strony na Facebooku. Od poniedziałku do środy pojawiać się tam będą także ciekawostki i zagadki językowe, opracowane przez studentki II roku filologii polskiej pod opieką dr Katarzyny Witkowskiej. Zachęcamy do zabawy!

Program tegorocznych Dni Języka Ojczystego na Wydziale Humanistycznym UWM w Olsztynie:

21 II poniedziałek

godz. 9 – wykład prof. dr. hab. Mariusza Rutkowskiego – „Na Ukrainie czy w Ukrainie? O łączliwości przyimków na i w z nazwami niektórych państw” (około 30 minut) – DOSTĘP ONLINE (udział nie wymaga logowania ani instalowania programu, wystarczy kliknąć opcję: kontynuuj w tej przeglądarce);

godz. 11.30 – ogłoszenie wyników XI edycji konkursu literackiego „O trzcinę Kortowa” przez przewodniczącego jury prof. dr. hab. Zbigniewa Chojnowskiego.

Więcej o konkursie >>> na stronie internetowej UWM.

Ogłoszenie wyników nastąpi na >>>profilu facebookowym Filologii Polskiej i Logopedii;

godz. 13.15 – ogłoszenie (na profilu facebookowym Filologii Polskiej i Logopedii) wyników konkursu „Językowe śledztwo” przez przewodniczącą jury dr hab. Mariolę Wołk, prof. UWM.

Organizatorzy zapraszają do udziału we wspomnianym konkursie tych, których rażą, drażnią, męczą, niepokoją, irytują, przygnębiają i frustrują błędy językowe pojawiające się w tekstach funkcjonujących w przestrzeni publicznej, np. na szyldach, tablicach informacyjnych, ale też w mediach. Poloniści zachęcają do ich tropienia, a następnie utrwalenia w postaci zdjęć lub nagrań. Zgłoszenia należy przesyłać od 7 do 16 lutego 2022 r. na adres: pogotowie.jezykowe@uwm.edu.pl

Szczegóły konkursu dostępne są na stronie internetowej polonistyki oraz na profilu facebookowym.

22 II wtorek

godz. 10 - wykład dr Sabiny Kowalczyk „A wy, baby, czarujcie i przymawiajcie. Wiedźma w staropolskim języku oraz piśmiennictwie XVI i XVII wieku” (około 45 minut) online) - DOSTĘP ONLINE (udział nie wymaga logowania ani instalowania programu, wystarczy kliknąć opcję: kontynuuj w tej przeglądarce);

godz. 9.30-11.30 – propozycja adresowana do osób zainteresowanych zagadnieniami onomastycznymi, wyjaśnianie genezy imion i nazwisk przez dr hab. Izę Matusiak-Kempę, prof. UWM. Prosimy o przesyłanie zapytań za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: iza.matusiak@uwm.edu.pl we wspomnianym czasie, czyli g. 9.30-11.30,

22 lutego 2022 r., odpowiedzi otrzymają Państwo bezpośrednio, wybrane ukażą się także na naszym profilu na Facebooku;

godz. 11.30 – ogłoszenie wyników konkursu recytatorskiego „Polska poezja XX i XXI wieku”, organizowanego przez Katedrę Literatury Polskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie we współpracy z Pałacem Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie.

Do udziału w konkursie zapraszana jest młodzież szkół ponadpodstawowych. Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie do 12 lutego 2022 r. na adres: konkurs.poezja2@wp.pl nagrania utworu poetyckiego z repertuaru polskiej poezji XX i XXI wieku i jego prezentacja w jednej z proponowanych kategorii, czyli: a) poezja śpiewana, b) recytacja wiersza.

Szczegóły konkursu dostępne są na stronie UWM oraz na stronie polonistyki i logopedii

23 II środa

godz. 11.30 – rozmowa z Aleksandrą Dobies, autorką powieści „Uroczysko” – prowadząca dr Katarzyna Witkowska, spotkanie dostępne profilu facebookowym Filologii Polskiej i Logopedii.

Dostęp do wszystkich wydarzeń jest otwarty i darmowy.