Poliklinika Wyjazdowa Dużych Zwierząt w nowej odsłonie

Siedziba Polikliniki Wyjazdowej Dużych Zwierząt to nowa inwestycja Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Właśnie zaczęła się jej budowa.

O tym, że kortowska weterynaria należy do najlepszych w Polsce, wie każdy zainteresowany. Jej dalszy rozwój zależy m.in. od takich inwestycji, jak właśnie Poliklinika Wyjazdowa Dużych Zwierząt. Co to takiego?

- Właściciele psów, kotów i innych zwierząt towarzyszących wiedzą, że na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej działa Poliklinika Weterynaryjna pracująca przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Ma trojakie zadanie: leczy zwierzęta, wprowadza studentów weterynarii w zawodowe arkana i dostarcza danych do badań naukowych. Rocznie mamy w niej 14-16 tys. przypadków. Są to jednak małe zwierzęta, głównie psy i koty. Zapewne mniej osób wie, że leczymy również zwierzęta gospodarskie, do których nasi lekarze muszą jeździć. Nierzadko nawet po 100 km, o każdej porze dnia i nocy. Takich wyjazdów mamy kilkaset rocznie, co przekłada się na wykonanie procedur diagnostycznych, profilaktycznych i terapeutycznych u kilkunastu tysięcy sztuk bydła i około 500 koni. Lekarz weterynarii na wizytę w gospodarstwie zabiera sprzęt diagnostyczny, w tym przenośny aparat USG, narzędzia chirurgiczne i arsenał leków. To wszystko musi być odpowiednio zapakowane, aby np. nie straciło sterylności a leki np. zbyt się nie ogrzały lub nie zmarzły. Zaś gdy samochód oczekuje na wyjazd całość musi być bezpiecznie przechowywana – wyjaśnia prof. Bogdan Lewczuk, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

Obecnie poliklinika na potrzeby wyjazdów dysponuje pomieszczeniami adaptowanymi, niewystarczającymi już na obecne potrzeby, nie zapewniającymi odpowiednich warunków pracownikom.

Nowy budynek trochę przypomina stację pogotowia ratunkowego, będzie mieć około 700 m2 powierzchni. Jego bryła będzie częściowo 1-piętrowa a częściowo parterowa. Znajdą się w nim 4 stanowiska dla samochodów – busów w pełni przystosowane do specyfiki pracy. Będą np. ogrzewane i klimatyzowane ze względu na leki przechowywane w samochodach. Przewidziano w nim pomieszczenia do przygotowania sprzętu, podręczne laboratorium, magazyny, pomieszczenia administracyjne i socjalne dla dyżurujących lekarzy, a także dla studentów, którzy będą odbywać w poliklinice staże kliniczne. Stacja zostanie wyposażona w 2 busy. Każdy z nich otrzyma przenośny aparat RTG. Znajdą się w nich również ultrasonograf z Dopplerem do mierzenia przepływu krwi oraz  analizator biochemiczny, w który na miejscu będzie badać krew zwierząt, co bardzo skróci czas diagnozowania i przyśpieszy leczenie. Trzeci pojazd to pojazd specjalistyczny do przewozu dużych zwierząt na zabiegi chirurgiczne do polikliniki, bo nie wszystko da się zrobić na miejscu w gospodarstwie.

- Nowa wyjazdowa poliklinika znacznie zwiększy możliwości realizacji badań naukowych w obszarze nauk klinicznych. Bowiem tylko poprzez wizyty w gospodarstwach możliwe jest zbieranie danych na temat skuteczności nowych metod profilaktycznych, efektywności diagnostyki, przebiegu chorób oraz analizy efektywności procedur leczniczych - przekonuje dziekan.

Poliklinikę zaprojektowała firma Urban Architect z Olsztyna, której właścicielką jest Dorota Szymaniak-Urban, absolwentka UWM a buduje Iławskie Przedsiębiorstwo Budowlane IPB. Koszt obiektu to ok. 6 mln zł bez wyposażenia (jest to wkład własny UWM). Resztę potrzebnych środków uczelnia ma zagwarantowaną z projektu „Innowacyjność technologii żywności wysokiej jakości” finansowanego ze środków RPO Warmia Mazury na lata 2014-20.

Dziekan Bogdan Lewczuk ma nadzieje, że Poliklinika Wyjazdowa nie będzie jedynym obiektem, który powstanie na terenie obecnego wybiegu dla zwierząt, w zakolu ulicy Oczapowskiego. Ma bowiem w szufladzie gotową koncepcję kliniki dla zwierząt towarzyszących, której budowa planowana obok Polikliniki Wyjazdowej. Właśnie czeka na kosztorys. Skąd weźmie pieniądze na budowę?

- Liczę na nową unijną perspektywę finansową lub wsparcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – wyjaśnia.

Na zdj. wizualizacja polikliniki. Autor: Urban Architect

lek

w kategorii