Pobiegły po złoto

Magdalena Trzeciak
Biegaczki przełajowe z UWM są najszybsze w Polsce. Po raz kolejny potwierdziły to w Supraślu na Akademickich Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych.

W sobotni dzień 23 października jak przed rokiem w Supraślu mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią około 300 zawodniczek i zawodników z całej Polski wzięło udział w Akademickich Mistrzostwach w Biegach Przełajowych. Zostały rozegrane na szlakach rekreacyjno-sportowych Uroczyska Glinki. Jest to znana część Puszczy Knyszyńskiej. Trasa liczyła tylko 1500 m i prowadziła po terenie leśnym. Zawodniczki rywalizowały na dystansach 3 i 6 km, natomiast zawodnicy na dystansach 4,5 i 9 km. Każdy sportowiec więc pętlę pokonywał kilka razy.

AZS UWM Olsztyn był reprezentowany jak zawsze w kategorii kobiet i mężczyzn. Zawodniczki naszej uczelni powtórzyły sukces sprzed dwóch lat, gdy na tych samych zawodach, ale w Katowicach, zwyciężyły w klasyfikacji generalnej i w klasyfikacji uniwersytetów.

Przed rokiem (również w Supraślu) uplasowały się na III miejscu w klasyfikacji generalnej i na II miejscu w klasyfikacji uniwersytetów.

W Supraślu w tym roku pokonały Uniwersytet Śląski w Katowicach - II miejsce oraz Uniwersytet Wrocławski - III miejsce. Uniwersytet Gdański zajął IV miejsce, a Warszawski - V.

Nasze panie od lat radzą sobie świetnie na trasach przełajowych w całym kraju.

- Sukces w Supraślu nie jest drugim, ale przynajmniej 8.-9. Pamiętam czasy, gdy z biegów przełajowych przywoziliśmy takie sukcesy zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Świadczą o tym zgromadzone puchary w siedzibie Klubu AZS UWM w Olsztynie - mówi Krystyna Pieczulis-Smoczyńska - opiekunka sekcji.

Nieliczna, bo tylko 5-osobowa drużyna męska, uplasowała się na odleglejszym miejscu. Zdobyła jednak również punkty do rankingu uczelni w Polsce.

W skład naszej reprezentacji wchodzili:

Kobiety: Wiktoria Gutowska (WNS), Justyna Kaczmarczyk (WMW), Beata Milanowska (doktorantka na WG), Klaudia Pliszka (WNE), Magdalena Trzeciak (WG), Izabela Wujkowska (SZ),

Joanna Wójcik (WKŚiR), Natalia Zielińska (WMW).

Mężczyźni: Szymon Jasiński (WBZ), Wiktor Kujawa (WMiI), Lewandowski Damian (WPiA), Albert Wronowski (WNE), Radosław Surmacz (WPiA).

Medaliści klasyfikacji generalnej i uniwersytetów: Magdalena Trzeciak (WG) – złoto na dystansie 6 km - na zdjęciu.