Pierwszy rocznik absolwentów położnictwa z dyplomem UWM

Natalia Podgórska i Agata Gańko
Pierwsze położne opuszczają mury Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. To ważna chwila zarówno dla uczelni, jak i regionu.

Trzy lata temu – w 2017 r. studia na nowo powstałym kierunku położnictwo rozpoczęły 62 osoby. Skończyło je jednak 35 osób.

– Dyplomy obroniło już 28 osób, a 7 ma wyznaczony termin egzaminu pod koniec września – informuje dr hab. n. med. Jadwiga Snarska, prof. UWM, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego UWM.

Absolwenci, którzy uzyskali dyplom licencjata położnictwa zasilą kadrowo oddziały i kliniki ginekologiczno-położnicze oraz poradnie ginekologiczno-położnicze Olsztyna i regionu. Będą także uczestniczyć w promocji zdrowia kobiet i realizować programy profilaktyczne dotyczące schorzeń nowotworowych.

– Dotychczas obserwowaliśmy braki kadrowe w tym obszarze. Jako nauczyciele akademiccy dołożymy wszelkich starań, aby sukcesywnie zwiększać liczbę absolwentów położnictwa i wypełniać niedobory kadrowe poprzez kształcenie i właściwe przygotowanie ich do pracy w jednostkach ochrony zdrowia. Chcemy także rozwijać ich potencjał zawodowy i naukowy poprzez przygotowanie do studiów magisterskich – podkreśla prof. Snarska.

Przez 3 lata studentom towarzyszyła mgr poł. Jowita Dubel-Mikulska, która niezwykle angażowała się w przygotowanie praktyczne przyszłych położnych.

– Studia na kierunku położnictwo to ogrom praktycznej wiedzy medycznej i umiejętności. Wymagają dużo zaangażowania i chęci do nauki, ale także wrażliwości, empatii oraz wysoko rozwiniętych umiejętności interpersonalnych. Radość po uzyskaniu dyplomu i prawa wykonywania zawodu jest ogromna, a sama praca w zawodzie okazuje się bezcenna – wyjaśnia mgr poł. Jowita Dubel-Mikulska.

Agata Gańko (na zdj. z prawej) była studentką pedagogiki. O położnictwie myślała już wcześniej, ale w Olsztynie nie było takiego kierunku.

– Kiedy dowiedziałam się, że UWM uruchamia położnictwo. postanowiłam rozpocząć studia na tym kierunku. To bardzo wdzięczny zawód. Nie ukrywam, że pierwszy rok był dosyć ciężki pod względem nauki, ale kolejne lata – praktyczne zajęcia i praca z pacjentem wszystko rekompensują. Poznałam wspaniałych ludzi i mam nadzieję, że te przyjaźnie się utrzymają. Obecnie rozpoczynam studia niestacjonarne II stopnia w Białymstoku. Jednocześnie, od 1 października rozpoczynam pracę w szpitalu wojewódzkim w Olsztynie. W naszym regionie jest ogromne zapotrzebowanie na położne, więc uruchomienie tego kierunku to była bardzo dobra decyzja – mówi Agata.

Absolwentką położnictwa jest też Natalia Podgórska (na zdj. z lewej), siostra Agaty. Dokumenty na studia złożyła na dwa dni przed końcem rekrutacji.

– To był w sumie przypadek. Urodziłam dziecko, do pracy nie wracałam. Dowiedziałam się także, że siostra złożyła dokumenty na ten kierunek, a że miałam doświadczenie z ciążą to postanowiłam również spróbować. I to był strzał w dziesiątkę. Odnalazłam swoją drogę. Bardzo miło wspominam studia, chociaż pierwszy rok nie był łatwy. Było naprawdę bardzo dużo nauki, a ja miałam 1,5 roczne dziecko. Ale dałam radę. Od października rozpoczynam pracę w szpitalu wojewódzkim i podobnie jak siostra będę kontynuować naukę w Białymstoku – dodaje Natalia.

Władze Szkoły Zdrowia Publicznego planują zorganizować uroczystość wręczenia dyplomów pierwszym absolwentom położnictwa na przełomie października i listopada.

syla