Pierwsze wybudzenie ze śpiączki

Tomasz, któremu w lipcu zespół prof. Wojciecha Maksymowicza, dziekana Wydziału Nauk Medycznych UWM wszczepił stymulator mózgu, wybudził się ze śpiączki. Był w niej od 4 miesięcy.

W maju lekarze z Olsztyna pod okiem ekspertów z Japonii po raz pierwszy przeprowadzili eksperymentalne operacje wybudzania ze śpiączki poprzez wszczepienie chorym stymulatorów mózgu. Wśród 4 wówczas operowanych osób była córka aktorki Ewy Błaszczyk. W lipcu nowatorskie operacje przeszły kolejne 3 osoby. 35-letni Tomasz w śpiączkę zapadł 13 maja. Siedział na murku z kolegą, który dostał ataku padaczki. Próbując go złapać spadł razem z nim z wysokości 3 metrów na beton. Po 2 tygodniach od operacji wybudził się. To ogromna nadzieja dla pozostałych chorych i ich bliskich.

- Kilka dni temu pacjent zaczął wykonywać proste polecenia. Dziś rozmawia – mówi prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan Wydziału Nauk Medycznych UWM. – Cieszymy się z sukcesu i efektów operacji, ale pacjent jest nieszczęśliwy. Dopiero teraz ma świadomość tego, co się wydarzyło i bardzo to przeżywa. Nie może ruszać kończynami – dodaje dziekan.

Tomasz zostanie w Olsztynie na rehabilitacji. Potrzebne mu jest również wsparcie psychologiczne, które jak zapewnia prof. Wojciech Maksymowicz – otrzyma.

Duża poprawa świadomości nastąpiła również u operowanego dwa tygodnie temu 37-letniego Mariusza Wachowicza, dziennikarza Polskiej Agencji Prasowej. Dziennikarz w ubiegłym roku miał wypadek na rowerze, po którym zapadł w śpiączkę.

– Pacjent nie mówi, bo ma uszkodzony ośrodek mowy. Jednak podczas pobytu w szpitalu używał laptopa do obrazowych gier – wyjaśnia prof. Wojciech Maksymowicz.

Pozytywne efekty operacji odczuli również inni pacjenci. Po 2 miesiącach od pierwszych zabiegów lekarze przeprowadzili serię specjalistycznych badań. Informowali o nich podczas konferencji prasowej 19 lipca.

- Przeprowadzone badania potwierdziły większą reaktywność naszych pacjentów. Wodzą wzrokiem za przedmiotami, wykonują polecenia – zaciskają w dłoni przedmioty, zwracają uwagę na otoczenie. Jedna z pacjentek - Sylwia reaguje uśmiechem na przytaczane wspomnienia. Wyraźnie zmniejszyło się także u wszystkich napięcie mięśni, co ułatwia rehabilitację i pielęgnację – informował wówczas prof. Wojciech Maksymowicz.

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego mówią także o poprawie stanu zdrowia Oli Janczarskiej, córki Ewy Błaszczyk. Nie jest jednak ona tak znacząca, jak u innych pacjentów.

- 22-latka zaczęła reagować na dźwięki, przesuwa wzrok. Musimy być jednak bardzo ostrożni w ocenie wyników. Trudno jeszcze mówić o przebudzeniu ze śpiączki. To jeszcze nie to na co czekamy. Stan pacjentów musi ocenić zewnętrzna komisja, muszą też być przeprowadzone obiektywne badania, rezonans magnetyczny, badanie przepływu mózgowego itp. Wyniki tych analiz najwcześniej opublikujemy w grudniu lub w styczniu – mówi lek. med. Łukasz Grabarczyk, p.o. Dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie jest pierwszą placówką w Europie, w której przeprowadzono operacje wszczepienia chorym w śpiączce stymulatorów mózgu. Koszt urządzenia waha się od 50 do 80 tys. zł. Pierwsze stymulatory podarowali japońscy profesorowie, którzy razem z zespołem olsztyńskich lekarzy przeprowadzili pionierskie operacje. Kolejne trzy stymulatory sfinansuje Fundacja Akogo wspomagająca rehabilitację dzieci po ciężkich urazach neurologicznych. Obecnie rodziny ponad 130 chorych ubiegają się o możliwość operacji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Kolejne zabiegi odbędą się jeszcze w tym roku.

syla