Pierwsi anglojęzyczni absolwenci na medycynie

Zmień rozmiar tekstu

Trzynaścioro absolwentów anglojęzycznych na kierunku lekarskim odebrało karty absolutoryjne. To był kolejny historyczny moment dla Wydziału Nauk Medycznych.

W Centrum Konferencyjnym UWM 46 osób odebrało z rąk prof. Wojciecha Maksymowicza, dziekana wydziału, karty absolutoryjne (25.06.). Wśród nich po raz pierwszy znaleźli się absolwenci anglojęzyczni. Z 80 osób, które rozpoczynały studia w języku angielskim w 2010 r. – ukończyło je jedynie 13.

- Pewnie nie wszyscy zdawali sobie sprawę, że mamy bardzo wysoki poziom. W ubiegłym roku nasi lekarze najlepiej zdali Lekarski Egzamin Końcowy. Dlatego najwytrwalsi zasługują na wielkie uznanie – mówił dziekan.

Prof. Wojciech Maksymowicz podczas uroczystości zachęcał absolwentów do rozpoczęcia studiów III stopnia. Chociaż wydział powstał w 2007 r., to uzyskał już pełne prawa akademickie.

- Nasz wydział dojrzewał razem z wami. Otrzymaliśmy uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego. Życzę wam spełnienia wszelkich marzeń i satysfakcji wynikającej z leczenia pacjentów – dodał dziekan.

Absolwenci zgodnie przyznają, że studia były trudne, ale też przyjemne, bo pozwoliły na zawarcie wielu ciekawych znajomości i poznanie przyjaciół.

- Było bardzo dużo nauki, również w weekendy. Niekiedy stres i łzy. Jeszcze nie zdecydowałam, jaką specjalizację wybiorę, ale wstępnie chcę być reumatologiem - mówi Karolina Wojciechowska.

Jej koleżanka - Justyna Szydlik - planuje wkrótce wrócić w swoje rodzinne strony, czyli na Śląsk.

- Nie żałuję, że wybrałam studia w Olsztynie i dziś podjęłabym taką samą decyzję. To był wspaniały czas. Staż odbędę w Śląskiej Izbie Lekarskiej. W przyszłości chciałabym być pediatrą – dodaje Justyna.

Dawid Sugier chce zostać lekarzem zabiegowym – ortopedą lub chirurgiem.

- Mam bardzo dużo zainteresowań i nie mogę powiedzieć, że chciałem zostać lekarzem. Chciałem wykonywać wiele zawodów – śmieje się Dawid. - Studia mogę określić jako najlepszy i najgorszy czas w moim życiu. To był bardzo wymagający kierunek, ale poznałem wielu wspaniałych ludzi i osiągnąłem sukcesy sportowe, wraz z kolegami zdobywając I miejsce w Akademickich Mistrzostwach Polski w Judo – wyjaśnia Dawid.

Wśród 13 anglojęzycznych studentów, którzy ukończyli studia był Atul Palakattil, który w imieniu swoim i kolegów podziękował za cały okres studiów.

- To dla nas spełnienie marzeń. Przed nami nowe wyzwania, ale także i przed wydziałem, któremu życzymy bardzo dobrze i kibicujemy dalszemu rozwojowi. Ogromne podziękowania należą się wykładowcom, którzy poświęcili nam swój czas, ale także naszym rodzicom i najbliższym, którzy nas przez te 6 lat wspierali – mówił Atul.

Na absolwentów czekają jeszcze staże i wybór specjalizacji, a także najważniejszy sprawdzian - Lekarski Egzamin Końcowy. Mamy nadzieję, że powtórzą świetny wynik kolegów z ub. roku.

syla

fot. Michał Ciucias