Perfekcja nie tylko na parkiecie

Biblioteka służy do wypożyczania książek, ale i do urządzania doskonałych imprez. Tegoroczny bal uniwersytecki odbył się właśnie tam.

W dobry nastrój gości wprawiła Uniwersytecka Orkiestra Dęta. Przybyłych, jak każe tradycja, powitał rektor prof. Ryszard Górecki. Poinformował wszystkich, że bal jest uniwersytecki, bo przygotowany siłami pracowników Uniwersytetu, a konkretnie przez Wiolettę Ustyjańczuk i kierowane przez nią Biuro Mediów i Promocji.

- Hasłem tegorocznego balu jest cytat z wiersza Wisławy Szymborskiej „Żaden dzień się nie powtórzy”- zaznaczył rektor i zaapelował do zebranych, aby żyli jak najpełniej, cieszyli się życiem każdego dnia i czynili dobro, ale gdy przyjdzie czas pracy – pracowali wydajnie.

Do cieszenia się życiem, a konkretnie balem nikogo nie musiał dwa razy zachęcać. Kiedy zagrała muzyka parkiet od razu zapełnił się tancerzami i tak było do końca imprezy. Znakomitych tancerzy na UWM nie brakuje, co potwierdził konkurs tańca. W tym roku najlepszą parą taneczną okazała się para prof. Robert Wójcik (dyrektor Instytutu Budownictwa na Wydziale Geodezji Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa) z żoną Zofią. Drugie miejsce zajęła para prorektor prof. Grzegorz Białuński z żoną Martą.  Do tańca grał zespół „Mega” z Białegostoku. Ale nie był jedynym wykonawcą, bowiem koncert na akordeonie dał też Paweł Radecki, absolwent wychowania muzycznego na UWM z 2009 r. Wykonał kilka standardów muzyki klasycznej, po których zagrał  „Szła dzieweczka do laseczka” w duecie z rektorem prof. Góreckim. Tradycyjnie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Kortowo. Jego tancerze otworzyli bal polonezem. Później pojawili się jeszcze w walcu Dymitra Szostakowicza i w salsie.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. Gustaw Marek Brzezin – marszałek województwa, Piotr Grzymowicz – prezydent Olsztyna, Halina Ciunel – przewodnicząca Rady Miasta oraz Zdzisław Hensel, kanclerz Polskiej Akademii Nauk i prof. Bogusław Buszewski, kierownik Katedry Chemii Środowiska i Bioanalityki UMK w Toruniu.

Ponieważ bal odbywał się na uniwersytecie i uczestniczyło w nim uniwersyteckie grono naukowe, poprosiliśmy o jego naukową ocenę.

- Muzyka była bardzo dobrze dobrana, dobrze wykonana i ani nie za głośna ani za cicha – ocenił fachowo prof. Artur Milian z Zakładu Pedagogiki Instrumentalnej na Wydziale Sztuki, muzyk.

- Wykonawcy pod względem językowym śpiewali angielskie piosenki poprawnie – stwierdziła po analizie tekstów mgr Maria Siemionek, anglistka, kierowniczka Studium Języków Obcych.

- Dekoracje i cały wystrój sali zostały zrobione gustownie i atrakcyjnie - to analityczna opinia prof. Wioletty Jaskólskiej, plastyczki z Instytutu Sztuk Pięknych na Wydziale Sztuki.

- Organizacyjnie wszystko było zapięte na ostatni guzik, perfekcyjnie – podsumował prof. Eugeniusz Niedzielski, kierownik Katedry Organizacji i Zarządzania na Wydziale Nauk Ekonomicznych.

Uniwersytecki bal jest balem charytatywnym. Dochód z jego organizacji uczelnia przeznaczyła na wsparcie stowarzyszenia „Wyjątkowe serce” z Olsztyna, zajmującego się opieką nad dziećmi niepełnosprawnymi.

Wykwintne menu przygotowała Fundacja „Żak”, a sponsorami imprezy byli: Józef Kaczkan, właściciel Zakładu Produkcji Drzewnej, banki PKO BP i BGŻ, koncern Michelin, PPHU Inex oraz Tymbark Olsztynek.

Bal odbyl się 17 stycznia.

lek