Park kortowski pięknieje

prace rewitalizacyjne w kortowskim parku
Trwają prace rewitalizacyjne w zabytkowym parku kortowskim. Będą tu rosły m.in. barwinki, hortensje, róże, paprocie i bluszcze. Urządzanie parku zakończy się w sierpniu.

Park w Kortowie pochodzi z XIX w. Pięknie położony nad jeziorem, stanie się wkrótce jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc kampusu Uniwersytetu  Warmińsko-Mazurskiego. Od ubiegłego roku w parku trwają prace rewitalizacyjne związane z realizowanym na UWM projektem „Wzmocnienie różnorodności biologicznej i rewaloryzacja zabytkowego parku w Kortowie”. Uniwersytet otrzymał na jego realizację 1,6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-20. Rewitalizacja odtworzy dawne osie widokowe w kierunku Jeziora Kortowskiego i pozwoli zachować cenny starodrzew.

Zgodnie z planem prace zakończą się w sierpniu, ale już teraz warto wybrać się tam na spacer, aby podziwiać park w nowej szacie. Powstały nowe ścieżki o specjalnej przepuszczalnej nawierzchni, nie wymagającej systemów odprowadzenia wody, umożliwiającej życie biologiczne pod nawierzchnią. Stanęły stylowe latarnie, drewniane ławki i kosze na śmieci. Sadzone są rośliny i ozdobne krzewy. U wejścia do parku, przy głazie z tablicą poświęconą prof. Dominikowi Wanicowi, będą rosły róże, w pobliżu Starej Kotłowni – hortensje.

- Nasadzenia, które teraz wykonujemy to już etap końcowy prac. To park zabytkowy, więc sadzimy rośliny pasujące do niego charakterem. Będzie dużo roślin cieniolubnych – bluszcz, barwinek, paprocie. Będą cisy, różaneczniki. Na skarpach posadzimy róże – mówi Beata Tadla z firmy Art Land Studio architektury krajobrazu, której pracownicy wykonują wszystkie prace rewitalizacyjne w parku.

Nasadzenia uzupełnią też rośliny dotychczas rosnące w parku. Pojawi się np. śmiałek darniowy i gajowiec oraz inne rośliny typowe m.in dla podmokłych łąk.

- Wzmocnimy w ten sposób parkowe runo – dodaje Beata Tadla.

Odnowiony park stanie się miejscem przyjaznym zwierzętom. Na drzewach zawisło ok. 60 budek lęgowych dla ptaków, są domki dla jeży i schronienia dla żab, specjalnie ukryte, aby zwierzęta czuły się bezpieczne. Prace powinny zakończyć się do 15 sierpnia.

Projekt rewitalizacji parku przygotował zespół w składzie: dr Aldona Fenyk (Katedra Botaniki i Ochrony Przyrody), prof. Krzysztof Młynarczyk, dr Marta Akińcza i dr Urszula Knercer (Katedra Architektury Krajobrazu).

W dalszej kolejności rewitalizacja obejmie place Łódzki i Cieszyński. I tu mała architektura - latarnie i ławki będzie nawiązywać do zabytkowego charakteru starego Kortowa. Zaplanowano także nasadzenia, rabaty kwietne z bylin i roślin cebulowych

mah

w kategorii