Oryginalna choinka znów stanęła w Bibliotece Uniwersyteckiej

niezwykła choinka w bibliotece UWM
Z okazji obchodów 20-lecia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pracownicy biblioteki postanowili rozpocząć okres świąteczny przygotowaniem własnej, unikatowej interpretacji świątecznego drzewka.

W wigilię mikołajek, 5 grudnia, w sercu Biblioteki Uniwersyteckiej (pod kopułą na I piętrze) pracownicy biblioteki zawiesili „uniwersytecką choinkę”. Ażurowa konstrukcja składa się ze 100 m drutu (co dało 20 obręczy), żyłki wędkarskiej, ponad 100 plansz wykonanych techniką kolażu. Podświetlone od spodu srebrne plansze dają niezwykły, eteryczny świetlny efekt. Samo „drzewko” mierzy ok. 350 cm wysokości, a konstrukcja unosząca się lekko w powietrzu tworzy charakterystyczną magię nawiązującą do poprzednich świątecznych drzewek.

Tegorocznym bodźcem do działania stała się okrągła rocznica powstania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Choinka została opracowana merytorycznie i poddana gruntownej analizie historycznej właśnie pod tym kątem. Każdy kolaż i warstwa umieszczona na choince nawiązuje do innego, wybranego wydarzenia, formy działalności, miejsc i ludzi związanych z olsztyńską uczelnią, takich jak np. Kortowiada, powstanie Radia UWM FM czy Wydziału Medycznego. Za materiał źródłowy posłużyły różnorodne publikacje promocyjne i informacyjne UWM. Warto przypatrzeć się także wierzchołkowi świątecznego drzewka, na którym znajdują się plansze nawiązujące do historycznych poprzedników Uniwersytetu, czyli Akademii Rolniczo-Technicznej, Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz Warmińskiego Instytutu Teologicznego.

Choinki Biblioteki Uniwersyteckiej UWM to już nasza świąteczna tradycja. Zaczęliśmy w  grudniu 2011 roku choinką z książek (pierwszą tego typu w Polsce, a drugą na świecie). W kolejnych latach tradycja podsycana oczekiwaniami wobec kolejnych projektów na stałe wpisała się w kalendarz bibliotecznych wydarzeń. Nasze następne drzewka również nie odstawały w oryginalności i światowej popularności: z szuflad katalogów, ze starych kart katalogowych czy eteryczna z książeczek origami. Mamy nadzieję, że tegoroczna także przypadnie Państwu do gustu!

Zapraszamy do odwiedzin oraz śledzenia profilu Biblioteki Uniwersyteckiej UWM na Facebooku i Instagramie!

Biblioteka Uniwersytecka