Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to najstarsza „masowa impreza naukowa” dla młodzieży szkół średnich. Okręg olsztyński olimpiady obejmuje całe województwo warmińsko-mazurskie oraz tereny przylegle do niego tj.: Nowy Dwór Gdański, Malbork, Kwidzyń, Przasnysz, Żuromin, Mława, Maków Mazowiecki, Wyszków, Pułtusk, Płońsk, Ciechanów i Sztum. W tegorocznych eliminacjach okręgowych, które 8 kwietnia odbyły się w Kortowie, uczestniczyło ponad 180 osób z 39 szkół, a w poprzedzających je eliminacjach szkolnych - kilka tysięcy uczniów.
- Po spadku liczby uczestników w ostatnich 2 latach z powodu pandemii, w tym roku ich liczba wróciła do normy - mówi Teresa Kujawska z WRiL, wieloletnia sekretarz komitetu organizacyjnego eliminacji okręgowych na UWM.
W olimpiadę angażuje się aż 7 wydziałów UWM: Bioinżynierii Zwierząt, Rolnictwa i Leśnictwa, Nauk Technicznych, Nauki o Żywności, Nauk Ekonomicznych, Nauk Technicznych oraz Medycyny Weterynaryjnej. Młodzież zmaga się z zadaniami w dziewięciu blokach tematycznych: agrobiznes, architektura krajobrazu, gastronomia, mechanizacja rolnictwa, leśnictwo, produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, technologia żywności i weterynaria.
Organizatorzy olimpiady wysoko stawiają poprzeczkę ich uczestnikom. Wiele pytań wychodzi daleko poza zakres nauczania w szkołach średnich. Potwierdza to Mateusz Pańkowski - nauczyciel ochrony lasów, informatyki leśnej i zajęć praktycznych w lesie z Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie.
- Na egzaminie praktycznym uczniowie np. musieli rozpoznać gatunki drzew, mając do dyspozycji próbkę kory. To bardzo trudne zadanie - ocenia nauczyciel. Mateusz Pańkowski zapewnia jednak, że młodzież chętnie uczestniczy w olimpiadzie.
- W ubiegłym roku dwie nasze uczennice były laureatkami eliminacji centralnych i teraz studiują leśnictwo na UWM - dodaje.
To, jak się okazuje, nie wyjątek.
- Wśród studentów naszego wydziału mamy wielu laureatów olimpiady rolniczej. Najbardziej cieszy nas, że to ludzie aktywni. Pomagają w organizacji tej olimpiady, są liderami kół naukowych. Wielu z nich to nasi pracownicy - dodaje Teresa Kujawska.
W tegorocznych eliminacjach na UWM najlepiej byli przygotowani uczestnicy bloków tematycznych: produkcja zwierzęca, weterynaria i agrobiznes. A co o olimpiadzie mówią jej uczestnicy?
Piotr Ziomek jest uczniem klasy III technikum o specjalności mechanizacja rolnictwa i agrotronika Zespołu Szkół Rolniczych w Dobrocinie. Startował w olimpiadzie pierwszy raz.
- W eliminacjach szkolnych wypadłem bardzo dobrze, więc postanowiłem się sprawdzić. Test składający się z 60 pytań nie był łatwy, ale dałem mu radę. Zadania praktyczne były całkiem łatwe, może z wyjątkiem ustawienia siewnika do siewu. Co po szkole? Pójdę do pracy. Studia w drugiej kolejności - mówi.
Aneta Borowska i Wiktoria Paszkowska startowały w bloku technologia żywienia, gdyż są uczennicami klasy o tej specjalności w Zespole Szkół nr 2 w Ełku. Test, ich zdaniem, nie był trudny, ale kłopot sprawiła im odpowiedź na pytanie: jaka bakteria jest przetrwalnikiem? Cześć praktyczną uznały za łatwą.
Karolina Pytlak jest uczennicą klasy IV Zespołu Szkół Rolniczych w Karolewie. Zakwalifikowała się do bloku weterynaryjnego. Test, w przeciwieństwie do egzaminu praktycznego, wydał jej się trudny, chociaż odpowiedziała na wszystkie pytania. Karolina za dwa tygodnie kończy szkołę. Co dalej?
- Myślę o zootechnice w Kortowie - zdradza plany.
Karol Cywiński z tej samej szkoły uczy się klasie III. Wystartował w olimpiadzie, bo uważa, że się zna na rolnictwie, gdyż jego rodzice mają gospodarstwo rolne w Grzędzie. Pracuje na nim od dziecka.
- Chciałem się sprawdzić. Test okazał się dość trudny. Część praktyczna też. Musiałem wyliczyć zawartość składników pokarmowych w paszy, nazwać rasy świń i opisać układ pokarmowy krowy. Niby to wszystko wiem, ale…
Karol też myśli o studiach. Interesuje go rolnictwo, sadownictwo i … geodezja. Jedno wie na pewno: Kortowo.
Ola Rapkowska i Maciej Strusiński kończą już Zespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie, a Karolina Kołodziejczyk klasę III. Dla Oli i Macieja olimpiada to już walka o miejsce na studiach. Oboje wybierają się na leśnictwo: na SGGW lub UWM. Karolina też, ale za rok. W część praktycznej musieli rozpoznać owady oraz gatunki drzew, mając do wglądu ich korę oraz nasiona.
Olimpiada Wiedzy I Umiejętności Rolniczych cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży, bo pięciu finalistów każdego bloku tematycznego szczebla okręgowego jest przyjmowanych poza rekrutacją na studia związane z tematyką olimpiady, a ogólnopolskiego - na dowolnie wybrane studia. Laureaci szczebla okręgowego są ponadto zwalniani z egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodach odpowiadających zakresom tematycznym olimpiady. Wszyscy otrzymują nagrody ufundowane przez: Rektora UWM, KOWR, Urzędy Marszałkowski i Wojewódzki w Olsztynie, KRUS, ARMiR, SITR, Europe Direct, dziekanów i komitet główny olimpiady. Finaliści centralni mogą liczyć z kolei na dodatkowe nagrody i stypendia Ministra Rolnictwa oraz Edukacji i Nauki.
Eliminacje centralne odbędą się 27 i 28 maja na SGGW w Warszawie. Dokładnne wyniki olimpiady: owiurolsztyncba.pl
Zwycięzcy bloków tematycznych
AGROBIZNES
1. miejsce: Adam Chyliński - Zespół Szkół w Makowie Maz.
2. miejsce: Krzysztof Falba - Zespół Szkół w Makowie Maz.
3. miejsce: Karolina Rochna - Zespół Szkół w Zielonej
ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU
1. miejsce: Iga Kryger - Zespół Szkół Ogrodniczych i Ogólnoksz. w Pruszczu Gdańskim
2. miejsce: Zuzanna Gilewska - Zespół Szkół Budowlanych w Olsztynie
3. miejsce: Maria Roćko - Zespół Szkół Budowlanych w Olsztynie
GASTRONOMIA
1. miejsce: Bartosz Jarzęcki - Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku
2. miejsce: Julia Ślużyńska - Zespół Szkół nr 6 w Ełku
3. miejsce: Cezary Żuk - Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie
MECHANIZACJA ROLNICTWA
1. miejsce: Jakub Podlecki - Zespół Szkół CKR w Gołotczyźnie
2. miejsce: Jakub Długokęcki - Zespół Szkół Powiatowych w Przasnyszu
3. miejsce: Mateusz Samojluk - Zespół Szkół CKR w Karolewie
LEŚNICTWO
1. miejsce: Izabela Wiśniewska - Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokszt. w Iłowie
2. miejsce: Michał Babik - Zespół Szkół Zawodowych w Braniewie
3. miejsce: Karolina Kołodziejczyk - Zespół Szkół Leśnych w Rucianem Nidzie
PRODUKCJA ROŚLINNA
1. miejsce: Bartosz Uzarski - Zespół Szkół w Lubawie
2. miejsce: Mikołaj Szepel - Zespół Szkół K Ś i A w Giżycku
3. miejsce: Damian Krajza - Zespół Szkół CKR w Karolewie
PRODUKCJA ZWIERZĘCA
1. miejsce: Krystian Ćwikliński - ZST i E w Pasłęku
2. miejsce: Aleksandra Sokołowska - Zespół Szkół w Zielonej
3. miejsce: Dawid Malko - ZSR w Smolajnach
TECHNOLOGIA ŻYWNOŚCI
1. miejsce: Amelia Długozima - Zespół Szkół nr 2 w Mrągowie
2. miejsce: Filip Riedel - Centrum Kształcenia Z i U w Gdańsku
3. miejsce: Dominika Krzykowska - Zespół Szkół Powiatowych w Przasnyszu
WETERYNARIA
1. miejsce: Klaudia Gurin - Zespół Szkół CKZ i U w Gdańsku
2. miejsce: Weronika Krukowska - Zespół Szkół CKR w Karolewie
3. miejsce: Szymon Świercz– Zespół Szkół CKR w Golądkowie
Najlepsze szkoły
1. Zespół Szkół CKR w Gołotczyźnie
2. Zespół Szkół CKR w Karolewie
3. Zespół Szkół Powiatowych w Przasnyszu
lek