Olimpiada wiedzy o rodzinie po raz piąty

uczestniczki olimpiady z 2018 r.
Zakończył się I etap 5. edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie organizowanej przez Wydział Teologii UWM. W zmaganiach uczestniczyło ponad tysiąc uczniów szkół ponadpodstawowych. Na początku czekał na nich test z pytaniami dotyczącymi m.in. przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Ponad tysiąc uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski wzięło udział 18 listopada w I etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, główny organizator olimpiady zorganizował ją po raz 5. Ze względu na pandemię koronawirusa zmagania konkursowe toczyły się online. Uczestnicy logowali się na specjalnie utworzoną platformę ze swoich domów i rozwiązywali test o określonej godzinie.

W 1. etapie zawodnicy rozwiązywali składający się z 30 pytań test wielokrotnego wyboru. Musieli się wykazać m.in. znajomością przepisów prawa polskiego (w tym konkordatowego) dotyczącego: małżeństwa i rodziny, możliwości pomocy osobom dotkniętych przemocą oraz znajomością praw i obowiązków rodziców oraz dzieci.

- Poziom olimpiady sukcesywnie się podnosi, oczywiście w 1. etapie są pytania najłatwiejsze, w kolejnych trudniejsze. Ciekawy jest etap 3., ponieważ składa się z testu i debaty. Z roku na rok uczestnicy uzyskują coraz lepsze wyniki, szczególnie z tych szkół, które związały się z olimpiadą od początku - mówi ks. dr Zdzisław Kieliszek, prodziekan ds. kształcenia i studentów, wiceprzewodniczący komitetu głównego olimpiady.

Olimpiada Wiedzy o Rodzinie jako jedyna w Polsce ma charakter drużynowy. Uczniowie startują w parach już od 1. etapu i w tym samym składzie przechodzą do kolejnych etapów. W tym roku najwięcej uczestników zgłosiło się ze szkół Małopolski i Podkarpacia. Kolejny 2. etap (eliminacje regionalne) odbędzie się 3 marca 2021 r., a finały 15 kwietnia.

Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego już po raz drugi wygrał konkurs MEiN na organizację olimpiady. Konkurs rozpisywany jest co 3 lata.

- Planujemy aplikować o organizację kolejnej edycji. Nasza olimpiada cieszy się sporym zainteresowaniem uczniów. Chcielibyśmy ją na stałe związać z naszym wydziałem, aby wiedza o rodzinie była kojarzona w Polsce z UWM i Olsztynem. To już 5. edycja, więc tradycja już jest – podsumowuje ks. dr Z. Kieliszek.

W ubiegłorocznej edycji w 1. etapie uczestniczyło ponad 4 tys. uczniów z całej Polski. Celem olimpiady jest promowanie wartości małżeńskich i rodzinnych oraz wspieranie edukacji w zakresie wychowania do życia w rodzinie.

mah

na zdj. uczestnicy  edycji z 2018 r.